6. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY za nami. W programie Przeglądu, pod Patronatem Honorowym Pana Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Pana Piotra Krzystka – Prezydenta Miasta Szczecin,  odbyły się:

  • projekcje 22 filmów o tematyce górskiej, w 8 blokach filmowych, w których udział wzięło ponad 800 osób,
  • spotkania z Gośćmi Specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór: Moniką Witkowską, Piotrem Pustelnikiem,
  • leksandrem Lwowem, Bogusławem Magrelem, Waldemarem Kowalewskim,
  • wystawa malarstwa „Wybrałem Góry” autorstwa Ryszarda Kowalewskiego w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie,
  • wystawa fotografii Katarzyny Nizinkiewicz,
  • promocja książki „Lhotse 1974. In memoriam Tadeusz Piotrowski” oraz spotkanie z Danutą Piotrowską – autorką książki,
  • panel dyskusyjny – „Czy K2 jest do zdobycia w zimie?” z udziałem wszystkich Gości Specjalnych,
  • konkurs filmów amatorskich, w którym zaprezentowano 11 filmów o tematyce górskiej,
  • muzyczna uczta w wykonaniu skrzypaczki Sary Dragan i pianisty Wiktora Szymajdy oraz wokal i piano Aleksandry Mazur.

Przeglądowi O! GÓRY towarzyszyły, jak zawsze, specjalistyczna księgarnia podróżnicza i górska GÓROTEKA, stoiska wystawiennicze o tematyce górskiej, głosowanie publiczności na najciekawszy film każdego dnia Przeglądu,  kawiarenka dla uczestników prowadzona przez Bike Cafe.

PATRONAT MEDIALNY nad Przeglądem objęli:

  • Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.
  • TVP3 Szczecin
  • Kurier Szczeciński
  • Taternik
  • Świat Biznesu
  • Zachodniopomorski Przedsiębiorca
  • Echo Szczecina
  • wspinanie.pl
  • Climb.pl
  • wSzczecinie.pl
  • portalgorski.pl
  • szczecinbiznes.pl

To niezwykłe w skali naszego miasta wydarzenie przyciągnęło wiele osób czynnie uprawiających wspinaczkę górską, trekkingi w najwyższych i najpiękniejszych górach świata, miłośników turystyki górskiej, krajobrazu, ochrony przyrody i ekologii. Imprezę adresowaliśmy do: dzieci i młodzież szkolnej, dorosłych i osób starszych.

Wydarzenia 6. Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY odwiedziło przynajmniej 800 osób (uczestnicy czynni). Odbiorcami pośrednimi byli czytelnicy prasy regionalnej, słuchacze radia i odwiedzający strony internetowe zawierające informacje na temat wydarzenia (szacuje się, że będzie to blisko 10.000 osób). Uczestnicy Przeglądu oglądnęli liczne projekcje filmowe, wzięli udział w spotkaniach z podróżnikami – Gośćmi Specjalnymi, dyskusjach, warsztatach i konkursie filmów amatorskich, wystawie, skorzystali z oferty kawiarenki, odwiedzili stoiska wystawienniczo-informacyjne, wzięli udział w mini koncertach.

Stronę www Przeglądu odwiedziło 12 tys. internautów, na fanpage wydarzenia opublikowano 46 postów zawierających 96 zdjęć i 7 krótkich filmów. W 40 dni – od 8 stycznia do 17 lutego 2017 posty o Przeglądzie dotarły do 55.199 odbiorców, czyli średnio do 1.380 odbiorców dziennie. Funpage O! GÓRY zyskał 996 polubień, czyli osób które na bieżąco śledziły wydarzenia związane z Przeglądem.

Udział w Przeglądzie wzięli:

Piotr Pustelnik – zdobywca wszystkich 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. Twórca projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna). W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został Prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich (kurs grotołazów) i w Karkonoszach. Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W roku tym został laureatem nagrody "KOLOS" za zimową wyprawę na Everest. Jest redaktorem biuletynu Góry i Alpinizm" (GiA). Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Lhotse (8516 m n.p.m.) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem, Manaslu (8156 m) – 1984 z Krzysztofem Wielickim, Cho Oyu (8201 m) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem, Gaszerbrum II (8035 m) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem. Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później”.

Monika Witkowska – nałogowa podróżniczka, z zawodu dziennikarka i pilotka wycieczek.  Kocha żeglarstwo i wspinaczkę w tzw. górach wysokich. Zdobyła Koronę Ziemi, w tym w 2013 r. – Mt. Everest, dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, pokonała Przejście Północno- Zachodnie (szlak żeglarski z Grenlandii na Alaskę), odwiedziła prawie 180 krajów świata. Autorka książek: „Everest. Góra Gór”, „Góry z duszą”, „Z plecakiem przez świat”. Bogusław Magrel – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Alpejskiego (2000-2016). Doświadczenie górskie: w Himalajach zdobył – Cho Oyu (8201 m n.p.m.), Shisha Pangma Central (8008 m n.p.m.), Island Peak (6189 m n.p.m.), Ama Dablam (6856 m n.p.m.), w Pamirze – Pik Lenina (7134 m n.p.m.), w Tienszanie – Chan Tengri (7010 m n.p.m.), Pik Pobiedy West (6918 m n.p.m.) oraz kilkanaście najwyższych szczytów na innych kontynentach. Wyróżnienie za film „Droga na ośmiotysięcznik” na I Festiwalu Filmów Górskich w Bielsku Białej w 2006 r. Organizator Dni Lajtowych w Zakopanem i Karpaczu.

Waldemar Kowalewski – zdobył dwa ośmiotysięczniki (Mt. Everest w 2014), 30.09.2016 r. stanął na szczycie Manaslu (8156 m n.p.m.), zdobywając wierzchołek bez użycia tlenu. Uczestnik 5 wypraw na ośmiotysięczniki, m.in. do Pakistanu w Góry Karakorum i na Gasherbrum. W 2015 na Mount Evereście, kiedy w Nepalu zatrząsała się ziemia, a schodząca lawina pochłonęła kilkanaście ofiar. Właściciel firmy Soko-DEVELOPER ze Szczecina. Jego ulubionym zajęciem jest sadzenie drzew.