Zimowa wyprawa na K2 1987/1988, reż. Darek Załuski, Polska 2017, 50’

„Zimowa Wyprawa K2 1987-1988“ autorstwa Darka Załuskiego to film o kulisach pierwszego, zimowego ataku na K2 wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady

Live for Passion, reż. Pavol Barabasz, Słowacja 2014, 60’

Słowacki reżyser przedstawia  opowieść o polskim taterniku Wiesławie Stanisławskim. W ciągu 25 lat swojego krótkiego życia Wiesław Stanisławski zapoczątkował nową epokę taternictwa odkrywczego, zwaną przez niektórych „epoką Stanisławskiego” – trwała ona niestety tylko pięć lat (1928-1933).
W tym czasie wykazał niezwykły rozmach i konsekwencję w zdobywaniu coraz większych tatrzańskich ścian i w pokonywaniu tatrzańskich problemów. Zginał w górach pod Batyżowieckim Szczytem.

Film to relacja z wypraw dwóch słowackich taterników młodego pokolenia podążających śladem  tatrzańskich dróg Stanisławskiego.

The Last Honey Hunter, reż. Ben Knight, Nepal 2017, 36’

To produkcja National Geographic. Pięknie opowiedziana historia zbieraczy miodu w Nepalu, świetne zdjęcia , poruszająca muzyka i dźwięki tworzą kompletne dzieło filmowe. Takie jakie najbardziej chcemy oglądać.

Reel Rock Tour 12 – cztery filmy, USA 2017, (dwa bloki po dwa filmy)

Break on Through, Above the Sea, Safety Third, Stumped. Kolejny raz Reel Rock przeniesie nas
w świat niesamowitych wyczynów w skałach, a wszystko to za sprawą bohaterów filmów: Margo Hayes (pierwszej kobiety, która pokonała drogę o trudnościach 9a+), Chrisa Sharmy (w filmie mierzącym się ze stylem deep water solo na potężnych klifach Majorki), Brada Gobrighta (wspinacza solo, ale i aktualnie autora najszybszego przejścia drogi The Nose na El Capitanie w Yosemite Valley) oraz Maureen Beck, która pomimo braku lewej dłoni i przedramienia pokonuje znaczne trudności wspinaczkowe. To potężna dawka inspiracji – i nie tylko – w typowym stylu Reel Rock Tour!

Piotr Malinowski 33 zgłoś się…, reż. Robert Żurakowski, Bartosz Szwast, Polska 2017, 55’

Opowieść o znanym zakopiańskim himalaiście i ratowniku górskim.

Biegacze, reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 75’

Trzy osoby, przełamując własne bariery, startują w ultra maratonie na dystansie 240 km. Ciekawe studium trzech zupełnie odmiennych osobowości, dążących do podobnego celu.

Mama, reż. Wojtek Kozakiewicz, Polska 2017, 45’

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska – jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

Coconut Connection, reż. Sean Villanueva O’Driscoll, Belgia 2017, 38’

Coś dla miłośników wesołej ekipy Belgów, znanych choćby z filmu Dodo’s Delight. Tym razem zaprezentują swoje talenty wspinaczkowe i muzyczne.

 Cazadero, reż. Bartosz Wnęk, Polska 2017, 36’

Film opowiada o płetwonurku z pasują, Marcelu Korkusiu, który zamierza ustanowić rekord Guinnessa w nurkowaniu w najwyżej położonym jeziorze w Andach. Towarzyszy mu stargardzki alpinista Bartosz Wnęk.

Dirtbag: The Legend of Fred Beckey, reż. Dave O’Leske, USA 2017, 95’

Film o legendarnym amerykańskim wspinaczu, autorze setek nowych dróg, słynącym z alternatywnego stylu życia. Obraz ten został uznany za najlepszy film górski na ubiegłorocznych festiwalach w Banff i Kendal.

WysokieTatry – dziki świat zastygły w czasie, reż. Pavol Barabasz, Słowacja 2007, 52’

Starzy Słowianie nadali dzikim, baśniowym górom nazwę Tatry. Dzisiaj wiemy, ze są najmniejszymi górami wysokimi na świecie. Spróbujcie z nami, ostrożnie zajrzeć do ich królestwa. Cicho się rozejrzeć i pozwolić swoim myślom unieść się majestatem przyrody. Być może zrozumieć, że na tym świecie wszystko zależy od wszystkiego. Być może zrozumiecie również swoją odpowiedzialność za trwanie dzikiego świata, który musi dla kolejnych pokoleń pozostać zamarznięty w czasie.

Narysuj mi kozicę, reż. Veronique Anne, Erik Lapied, Francja 2017, 70’

Film przyrodniczy z kapitalnymi kadrami z życia zwierząt zamieszkujących alpejski park narodowy Vonoise.

Dwie twarze Sagarmatha, reż. Janusz Adamski, Andrzej Ziółkowski, Polska 2017, 30’

Szczecinianin, Janusz Adamski po siedmiu latach powrócił do podnóża Mount Everestu
z postanowieniem dokonania pierwszego polskiego trawersu najwyższej góry świata.

HRP – Pireneje. Przekraczając własne granice, reż. Bogusław Hynek, Polska 2017, 30’

Bogusław Hynek w trakcie 33-dniowej wyprawy przeszedł w 2017 roku całe pasmo Pirenejów,
a ponieważ z wykształcenia jest filmowcem, nakręcił przy okazji bardzo osobisty w wymowie film.

Bonington Mountaineer, reż. Brian Hall, Keith Partridge, Wielka Brytania 2017, 80’

Pełnometrażowy obraz, którego bohaterem jest legenda brytyjskiego wspinania I zarazem kierownik wielu historycznych wypraw himalajskich.