Wydarzenia towarzyszące

5 lutego 2020 (środa)

 • Godz. 16.30 Inauguracja wystawy fotograficznej Magdy Jończyk, pt. „W SZERPAŃSKIM DOMU” połączona z prelekcją autorki zdjęć – skrzydło wschodnie Zamku Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

  W SZERPAŃSKIM DOMU to zbiór fotografii przedstawiający życie u stóp ośmiotysięczników. Piękne pejzaże zestawione z prozą codziennych obowiązków Szerpów, czyli ludzi, którzy zasłynęli w świecie z siły i odwagi jako wysokogórscy przewodnicy, wspinacze, porterzy. Bez nich mało która ekspedycja by się powiodła. Jak wygląda ich codzienność? Zapraszamy na fotograficzną relację z pobytu w himalajskich wioskach, połączoną z prelekcją autorki zdjęć.

 • Godz. 18.00 Zawody Wspinaczkowe – Memoriał Tadeusza Piotrowskiego – BIG WALL Centrum Wspinaczkowe – ul. Księdza Stanisława Staszica 1, 71-515 Szczecin.


 • 6 lutego 2020 (czwartek)

  • Godz. 17.00 Wystawa fotograficzna, pt. „W górach dorastam…”, z udziałem i prelekcją autora zdjęć Janusza Adamskiego – Sala Kolumnowa, Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, ul. Podgórna 15/16, w Szczecinie

  • Godz. 18.00 Spotkanie autorskie z Leszkiem Cichym i Piotrem Trybalskim. Opowieści Leszka Cichego w książce pt. „Gdyby to nie był Everest...” wysłuchał Piotr Trybalski. Spotkanie autorskie będzie połączone z prelekcją – Sala Kolumnowa, Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, ul. Podgórna 15/16, w Szczecinie

   Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
   Opowieść Leszka Cichego – legendarnego lodowego wojownika
   O ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata

   „Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ – to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!

   Jak do tego doszło? Dlaczego polscy himalaiści zdecydowali się oblegać szczyt Góry Gór zimą? Przecież było powszechne przekonanie, że Mount Everestu o tej porze roku zdobyć się nie da. Grupa śmiałków dowodzona przez Andrzeja Zawadę podjęła wyzwanie.

   Leszek Cichy ze swadą i szczerością opowiada o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. Już opis samych przygotowań do wyprawy w końcówce lat 70. powoduje szybsze bicie serca. I zdumienie – ekipa dysponowała jednym porządnym namiotem szturmowym, a Krzysztof Wielicki wspinał się w… okularach do spawania.

   Odwaga i strach, racjonalizm i brawura, ambicja, brak pokory i chęć zapisania się w historii z jednej strony, z drugiej - liczne chwile zwątpienia i słabości. Książka Gdyby to nie był Everest..., ukazująca się w czterdziestą rocznicę pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata, to świetny dokument, w którym Leszek Cichy i słuchający jego wspomnień Piotr Trybalski nie tylko odtworzyli całą drogę na szczyt Everestu, ale też uchwycili niezwykły, najważniejszy moment złotej epoki polskiego himalaizmu.

   Książkę Gdyby to nie był Everest... wzbogacają publikowane po raz pierwszy rozmowy z bazy i obozów pod Mount Everestem z 1980 roku spisane z oryginalnych taśm, nieznane, wyjątkowe fotografie ze słynnej wyprawy oraz fascynująca historia początków batalii o Górę Gór.


  7 lutego 2020 (piątek)

  • Godz. 16.15–16.45 Spotkanie autorskie z Danutą Piotrowską, autorką książki z serii IN MEMORIAM TADEUSZ PIOTROWSKI, pt. „Trolltindene 1972, 1974, 1977”. Fragmenty książki czyta Konrad Pawicki – Aula Wydziału Elektrycznego ZUT, ul. 26 Kwietnia 10, w Szczecinie


  8 lutego 2020 (sobota)

  • Godz. 15.30–16.30 40 rocznica pierwszego, zimowego zdobycia ośmiotysięcznika Mount Everestu (8848 m n.p.m.) – spotkanie z uczestnikami wyprawy – Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow – prowadzący spotkanie – Tomasz Cylka – Aula Wydziału Elektrycznego ZUT, ul. 26 Kwietnia 10, w Szczecinie

  • Godz. 19.00–20.00 Panel dyskusyjny, pt. „Każdemu jego Everest” z udziałem Leszka Cichego, Krzysztofa Wielickiego, Darka Załuskiego, Aleksandra Lwowa, Janusza Majera, Jerzego Natkańskiego, Renaty Wcisło, Moniki Witkowskiej – prowadzący Tomasz Cylka – Aula Wydziału Elektrycznego ZUT, ul. 26 Kwietnia 10, w Szczecinie


  9 lutego 2020 (niedziela)

  Godz. 13.00–13.40 spotkanie z Januszem Majerem i Renatą Wcisło, pt. „80 lat w górach wysokich” – Aula Wydziału Elektrycznego ZUT, ul. 26 Kwietnia 10, w Szczecinie

  80 lat w górach wysokich - rok 1939 i zdobycie Nanda Devi East uznaje się za początek obecności Polaków w górach wysokich. Renata Wcisło i Janusz Majer sięgają jeszcze wcześniej, do pierwszych polskich wypraw w Andy i prowadzą słuchacza przez kolejne przełomowe wydarzenia, którymi Polacy zapisali się w historii światowego i polskiego alpinizmu. Będzie więc o początkach, o wielkich górach, wielkich ścianach, wielkich nazwiskach. Ale nie tylko... Bo to również nasycona faktami i ilustracjami opowieść o nieco zapomnianych wyprawach, eksploracji, wybitnych postaciach i wspinaczkach, trudnych sportowych, technicznych drogach, o ideach i projektach, które miały równie ważny wpływ na ewolucję polskiego alpinizmu, ale pozostały w cieniu głośnych, medialnych wydarzeń.


  Przedszkole Przeglądowe

  Jak co roku zapraszamy najmłodszych do zabawy w Przedszkolu Przeglądowym „Struś Pędziwiatr”. Podczas gdy rodzice/ opiekunowie będą oglądali filmy Przeglądu w sali audytoryjną ZUT, mogą swoje pociechy pozostawić pod opieką osoby, która zagra z nimi w gry, zaproponuje zabawy ruchowe, pokoloruje obrazki lub stworzy przecudne dzieła plastyczne. Zapraszamy dzieci w wieku 3-12 lat. Przedszkole będzie czynne w następujących godzinach:

  • 7 lutego 2020 (piątek) – 16.00-18.50
  • 8 lutego 2020 (sobota) – 13.00-18.45
  • 9 lutego 2020 (niedziela) – 12.00-18.10

  Stoiska wystawiennicze

  Wszystkich zainteresowanych tematyką górską zapraszamy do odwiedzenia stoisk wystawienniczych, towarzyszących 9 Przeglądowi, na których zaprezentowane zostaną: literaturę górska i podróżnicza, albumy, kalendarze, archiwalia oraz najnowsze książki autorstwa wybitnych ludzi gór, a także rowery, odzież, osprzęt i ekwipunek górski.


  Plebiscyt na najlepszy film dnia

  Na zakończenie każdego dnia wśród publiczności Przeglądu zostanie rozlosowana atrakcyjna nagroda w plebiscycie na najciekawszy film dnia. Na wybrany przez siebie film mogą Państwo głosować podczas całego dnia. Warunkiem odebrania nagrody jest osobista obecność podczas losowania. Losowanie upominków odbędzie się:

  • 7 lutego 2020 (piątek) – w godz. 22.00-22.15
  • 8 lutego 2020 (sobota) – w godz. 21.00-21.30
  • 9 lutego 2020 (niedziela) – w godz. 20.30-21.00