Opisy filmów
10 Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego


Pokaz Filmów odbywa się w ramach projektu Lądek Film Lokalnie


Alpine Trilogy (Doggystyle). Reżyseria.: Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud Francja (2021), 44 min.

Latem 2020 roku dwóch belgijskich wspinaczy Nico Favresse i Sébastien Berthe wyruszyli rowerami przez Alpy. Celem wycieczki było zmierzenie się z Trylogią Alpejską, czyli z 3 wspinaczkowymi klasykami: drogami Sibergeier (240m, 8b+), Nowe Szaty Cesarza (250m, 8b+) oraz End of Silence (350m, 8b+). W podróż zabrali psy – Cruxa i Bintje – oraz operatora, Damiena Largeron. Wesoła karawana w ciągu dwóch tygodni przejechała rowerami 700 kilometrów, a Nico i Sébastien w pięknym stylu skompletowali Trylogię.


Carpatii Romanesti. Reżyseria: Mikołaj Walczewski Polska (2021), 12 min.

Film o wyprawie rowerowej enduro w Karpaty Rumuńskie, która odbyła się w 2021 roku. Mariusz Bryja i Andrzej Smereczyński zamierzają zjechać na rowerach z najwyższego szczytu Rumunii - Moldoveanu (2544 metrów n.p.m.), który znajduje się w górach Fogaraskich. Po drodze odwiedzają również góry Rodniańskie, gdzie chcą zdobyć dwa szczyty. W tym najwyższy w tym paśmie –Pietrosul (2303 metrów).


Climbing Iran (Wyróżnienie Festiwalu Górskiego 2021) Reżyseria: Francesca Borghetti Włochy (2020), 53 min.

Nasim uprawia wspinaczkę klasyczną i jest w Iranie jedyną kobietą, otwierającą nowe drogi. Nasim stoi przed podwójnym wyzwaniem – fizycznym i kulturowym, ponieważ jej wspinaczkowa pasja nie idzie w parze z twardymi zasadami, ograniczającymi wolność kobiet w Iranie. Nasim ma marzenie: otworzyć nową drogę w Alpach.


Connection Reżyseria: Jan Žurek Czechy (2020), 29 min.

Projekt highlinowy kobiet z różnych stron świata. Osiem dziewczyn z Francji, Czech i Kanady wpada na pomysł rozciągnięcia taśmy highline o długości pół kilometra między dwiema skalnymi wieżami na pustyni koło Moab, w amerykańskim stanie Utah. Spędzają na wieżach 5 dni i nie tylko łączą dwie wieże cienką taśmą, po której chodzą, lecz także uzyskują połączenie z niebem, Ziemią i ze sobą nawzajem.


Doo Sar: A Karakoram Ski Expedition Film Reżyseria: Jakub Gzela Polska (2021), 47 min.

Dwa szczyty, dwóch przyjaciół i dwa zjazdy. Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski wyruszają do Karakorum tworzyć historię na swoich zasadach. Ten film to przygoda pełna pasji i miłości do gór wynosząca narciarstwo na ponad 6000 m n.p.m.!


Godspeed, los Polacos! (Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji 2021) Reżyseria: Adam Nawrot Stany Zjednoczone (2020), 88 min.

Obsypany nagrodami film dokumentalny o wyprawie Canoandes ‘79, podczas której ekipa studentów z Polski jako pierwsza na świecie pokonała kajakami Kanion Colca w Peru, uznawany za najgłębszy kanion na Ziemi. W wyprawie wzięli udział: Andrzej Piętowski (kierownik), Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk. "Godspeed, los Polacos!" pokazuje nie tylko podróż po rzekach obu Ameryk, ale także polityczne tło wyprawy i późniejsze losy kajakarzy, którzy aktywnie zamanifestowali swój sprzeciw wobec poczynań ówczesnych władz polskich.


House of the Gods (Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji 2022) Reżyseria: Matt Pycroft Wielka Brytania (2021), 44 min.

Wielki północny filar Mount Roraima wynurza się z deszczowego lasu Amazonii jak dziób potężnego statku. Przewieszona ściana jest często zasłonięta chmurami, zalewana ulewnymi deszczami, otoczona niedostępną dżunglą i błotnistym terenem. Według miejscowej legendy tylko ludziom o czystej duszy będzie dane ujrzeć wierzchołek Mount Roraima. Była ona inspiracją dla powieści Artura Conan Doyle'a 'Zaginiony świat' i dla filmu animowanego Disneya/Pixara 'Odlot'. 'House of Gods' podąża za Leo Houldingiem i jego ekipą przez 100 kilometrów błotnistego lasu deszczowego i w górę pionowej ściany. Czy uda im się nie tylko zdobyć szczyt, ale też sprawić, by przedstawiciele rdzennej ludności również uczestniczyli w tej wspinaczce?


Last Mountain: Story of Tom Ballard (Najlepszy Film w kategorii Góry Wysokie 2022) Reżyseria: Chis Terrill Wielka Brytania (2021), 107 min.

Fascynująca historia 30-letniego wspinacza Toma Ballarda, który w lutym 2019 roku zginął na jednym z najtrudniejszych himalajskich szczytów – Nanga Parbat. Tom był synem Alison Hargreaves, która straciła życie na K2 w 1995 roku. Matka i syn, obydwoje należący do grona najwybitniejszych alpinistów na świecie, zginęło prawie w tym samym wieku w sąsiednich masywach górskich, robiąc to, co kochali najbardziej. Ich ciała pozostały na zawsze w śniegu i lodzie najwyższych szczytów na Ziemi. Z tragicznymi wspomnieniami w swoich sercach muszą żyć siostra Toma – Kate oraz ich ojciec – Jim.


North Country (Najlepszy Film o Sportach Górskich 2021) Reżyseria: Nick Martini Stany Zjednoczone (2020), 21 min.

Ponadczasowa historia o "amerykańskim śnie" i o rodzinie, dzięki której cała okolica założyła narty na nogi. Sto lat po otwarciu, narciarski sklep Lahout jest nadal rodzinnym biznesem, którym zajmuje się już czwarte pokolenie. Zaglądając w przeszłość i w teraźniejszość, poznajemy prawdziwe źródła sukcesu sklepu oraz odkrywamy sekret jego długowieczności. Tą historią twórcy filmu chcą przekonać imigrantów, młodzież, właścicieli rodzinnych firm oraz entuzjastów outdooru, że Ameryka nie jest jeszcze stracona.


Reel Rock 16: Barefoot Charles (Wyróżnienie Festiwalu Górskiego 2022) Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen USA (2022), 28 min.

Mieszka w jaskini w lesie Fontainebleau pod Paryżem, śpiewa arie operowe, wspina się na bosaka... Kim jest Charles Albert – minimalista, przechodzący kosmicznie trudne boulderowe problemy?

Reel Rock 16: Big Things To Come (Najlepszy Film Krótkometrażowy 2022) Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen USA (2022), 21 min.

Świetnie wspinająca się Alex Johnson od 10 lat zmaga się z trudnym boulderowym wyzwaniem. Walka o przejście "The Swarm" w w Bishop, w Kalifornii toczy się równolegle do odkrywania przez Alex własnej tożsamości.

Reel Rock 16: Bridge Boys Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Paul Diffley USA (2022), 28 min.

Kilkudniowa wspinaczka w stylu bigwallowym pod 750-metrowym mostem w Anglii, w wykonaniu słynnych Wide Boyz. Tom Randall i Pete Whitaker próbują przejść najdłuższą i najbardziej zaskakującą rysę na świecie.

Reel Rock 16: CUDDLE Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen USA (2022), 34 min.

Słynny duet Alex Honnold i Tommy Caldwell w starciu z łańcuchówką, łączącą 17 szczytów w Parku Narodowym Gór Skalistych. Półtora dnia wykańczającego biegania po górach, wspinania z lotną asekuracją i free solo w wykonaniu Alexa i Tommy'ego, ze wsparciem Adama Stacka.


Running the Roof (Film Konkursowy Festiwalu Górskiego 2021) Reżyseria: Alexis Tymon, Ben Crocker Wielka Brytania (2020), 51 min.

Troje przyjaciół, których łączy miłość do biegania, desperacko pragną oderwać się od biurek i ruszyć w poszukiwaniu przygody. Pewnego wieczoru, po zbyt dużej ilości wypitych drinków, wymyślają zabawę: zakręcą globusem i pojadą biegać w miejsce, które ktoś z nich wskaże palcem. Zakręcili. Tadżykistan. Tadżykistan? Część świata, o której ledwo słyszeli, a co dopiero mówić o pomyśle jechania tam. Kraj o złej reputacji, zagrożony wojną i niebezpieczny. Rejon, w którym w dzień panują ekstremalne upały, a w nocy przeraźliwie niskie temperatury. „Running The Roof” nie jest historią o przekraczaniu linii mety ani o medalach. Raczej o tym, co się dzieje, gdy musisz zaufać, że twoje stopy poniosą cię przez jedne z ostatnich dzikich krajobrazów na Ziemi.


Sonder (Wyróżnienie Festiwalu Górskiego 2022) Reżyseria: Jay Macmillan Kanada (2020), 35 min.

Kathy i Bruce Macmillan z Kanady zginęli w nepalskiej wiosce w odległej dolinie Langtang, zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 2015 roku. 3 lata później ich syn Jay Macmillan jedzie do Nepalu, by przepracować swoją traumę przez podążenie śladem rodziców, odnalezienie ludzi, których spotkali i krajobrazów, które zobaczyli podczas swojej wędrówki. W filmie 'Sonder' Jay nawiązuje mocne relacje z mieszkańcami Langtangu, pogrążonymi w bólu po stracie bliskich i jednocześnie odbudowującymi swoje społeczności i wracającymi do normalnego życia.


White Dream (Grand Prix 2022) Reżyseria: Mathieu Le Lay Francja (2021), 52 min.

Fotograf przyrody Jérémie Villet uwielbia zdjęcia i zimno. Podróżuje samotnie przez białe pustkowia północnej półkuli z pulkami i z długim teleobiektywem, poszukując zwierząt, które żyją w ekstremalnie niskich temperaturach. 'White Dream' opowiada o niedawnej wyprawie Jérémiego do północnej Kanady, gdzie przemierzał Jukon, próbując odnaleźć i sfotografować legendarne kozły śnieżne. Tereny, na których żyją te zwierzęta, są bardzo trudno dostępne. Ekstremalne zimno też nie ułatwia zadania. Na ten niezwykły wizualnie dokument składają się przygody w dziczy, spotkania z ludźmi i ze zwierzętami, wejście w prywatny świat fotografa oraz subtelny obraz zmieniającej się przyrody.


100 PYTAŃ DO Talk Show Polska (1989), 37 min.

100 PYTAŃ DO... był drugim (po Tele-Echu) talk-showem w Polsce. Do programu, emitowanego w latach 1988–1995 w TVP2 (później w TVP1) zapraszano osoby ze świata polityki, kultury, sportu, którym dziennikarze zadawali sto pytań. W jednym z takich programów, w 1989 roku, udział wzięła Wanda Rutkiewicz.


Karawana marzeń. Reżyseria: Marek Kłosowicz, Polska (2007), 30 min.

Film opowiada o wyprawach górskich Wandy Rutkiewicz, kobiety legendy polskiego himalaizmu, pierwszej kobiety na świecie, która zdobyła K2 oraz pierwszej Europejki, jaka stanęła na szczycie Mount Everestu.


W cieniu Everestu. Reżyseria: Anna Teresa Pietraszek, Polska (1980), 30 min.

Kobieta, przy której zawsze była obecna śmierć. Będąc dzieckiem, zbierała szczątki własnego brata. W wieku 29 lat Wanda Rutkiewicz identyfikowała ciało zamordowanego ojca. Kiedy wydawało się, że wreszcie poznała miłość swojego życia, niedługo później ukochany zginął na jej oczach. Mimo tych traumatycznych przeżyć Polka przeszła do historii himalaizmu. „W cieniu Everestu” to dokument przybliżający postać Wandy Rutkiewicz, będący równocześnie próbą rekonstrukcji zdarzeń z jej ostatniej wyprawy w Himalaje. Zaginęła 13 maja 1992 roku, podczas wspinaczki na trzeci z najwyższych ośmiotysięczników, Kanczendzongę. Okoliczności tego zdarzenia do dziś budzą wiele kontrowersji, nie dając jednoznacznej odpowiedzi co się wówczas zdarzyło.


Annapurna 2023. Polska prapremiera (2022), 55 min.

Trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny to jeden z najbardziej fascynujących trekkingów w Nepalu - uważa Leszek Cichy. Należy do średnio trudnych i jest nie tylko krótszy, ale i łatwiejszy od tego do bazy pod Mount Everestem. Kilkunastodniowa, bardzo urozmaicona wędrówka dostarcza wspaniałych wrażeń i zachwytów nad pięknem natury; pozwoli zapoznać się nie tylko z widokiem himalajskich olbrzymów, ale i z lokalnym kolorytem nepalskiej wsi oraz kultury. Podczas marszu zobaczymy kilkadziesiąt siedmio- i sześciotysięcznych szczytów, a wiele z nich uważanych jest za najpiękniejsze w Himalajach. Ukoronowaniem będzie widok wspaniałego masywu Annapurny i jej trzykilometrowej ściany południowej. Film "Annapurna 2023" daje obraz tego, z czym się spotkają osoby, które wybiorą szlak prowadzący pod tą ścianę. A dodatkowo będzie hołdem dla Wandy Rutkiewicz, która przeżyła wielki dramat związany z tą górą...


Everest dla każdego.Reżyseria: Adrian Dmoch,Polska (2020), 72 min

Nie trzeba wcale jechać w Himalaje, aby się wspinać. Każdy może mieć swój Everest w swoim życiu, w miejscu zamieszkania, nauki czy pracy – uważa Leszek Cichy. Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku, a także w 2019 dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach.

Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego z przesłaniem Wandy Rutkiewicz, aby nie zapominać o tych, co w górach zostali na zawsze.