Opisy filmów
9 Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego


Przypadki Pani Ani, reż. Darek Załuski, Polska 2001, 25’

Anna Czerwińska, sfilmowana podczas wyprawy na Lhotse w 2001 roku, dzieli się z widzem głębszymi, niejednokrotnie nad wyraz szczerymi refleksjami, dotyczącymi jej drogi życiowej i roli, jaką odgrywają w niej góry.


Shisha in Winter, reż. Darek Załuski, Polska 2005, 26’

Film o pierwszym wejściu zimowym na Szishapangmę w 2005 roku. Mała wyprawa polsko-włoska kolejny rok z rzędu mierzy się z trudną, południową ścianą Sziszapangmy, tym razem odnosząc sukces. Na szczyt wchodzą Polak Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Tym samym ósmy z czternastu ośmiotysięczników zostaje pokonany zimą.


Annapurna na lekko, reż. Darek Załuski, Polska 2008, 25’

Film z wyprawy na Annapurnę wiosną 2008 roku Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Szczytu nie zdobyto, ale niewiele brakowało. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany, w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt, to sukces?


No Ski No Fun, reż. Darek Załuski, Polska 2015, 32’

Film przybliża sylwetkę Andrzeja Bargiela, czołowego polskiego skialpinisty. Andrzej swoje doświadczenie narciarskie, zdobyte w Tarach i Alpach, wykorzystuje w Himalajach. W 2013 roku dokonuje zjazdu z Shishapangma Central, a rok później wchodzi w rekordowym czasie na Manaslu i jako pierwszy zjeżdża z całej kopuły szczytowej. Film odsłania kulisy sukcesów Andrzeja, chłopaka z małej podgórskiej wioski, którego niezwykła pasja i zawziętość doprowadziły na najwyższe szczyty.


Dwoje na K2, reż. Darek Załuski, Polska 2013, 47’ (Grand Prix 2013)

Wyprawa na K2 północnym filarem. Dla Gerlinde Kaltenbrunner jest to ostatni szczyt brakujący do Korony Himalajów. Jej mąż Ralf Dujmovits skompletował szczyty Korony już wcześniej, teraz towarzyszy żonie w jej czwartej już próbie wejścia na K2.


Ostatnia Góra, reż. Darek Załuski, Polska 2019, 82’

Akcja “Ostatniej góry” rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubce udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze…


Namuli, reż. Majka Burhardt, Sarah Garlick, Paul Yoo, USA 2016, 24’

Międzynarodowy team wspinaczy, biologów i ekologów jedzie na niekonwencjonalną wyprawę do jednego z najmniej poznanych i najbardziej zagrożonych ekologicznie rejonów świata – na Mount Namuli w Mozambiku. Kamera podąża za nimi podczas wyczerpującej eksploracji 600-metrowej granitowej ściany Namuli, który jest drugim co do wysokości szczytem w kraju. Liderem wyprawy jest Majka Burhardt – zawodowy wspinacz, pisarka i działaczka społeczna, a towarzyszą jej Kate Rutheford, entomolodzy Flavia Esteves z Brazylii i Caswell Munyai z RPA oraz herpetolog Harith Farooq i ekolog Geraldo Palalane z Mozambiku.


Locked In, reż. David Pearson, Kanada 2015, 53’

Położona zaledwie kilka stopni od równika i należąca do Papui Nowej Gwinei wyspa Nowa Brytania, to wielka połać dziewiczego lasu deszczowego. Rzeka Beriman spływa z gór Nakanai na wschodzie wyspy, do położonego ponad 40 km dalej i 2000 metrów niżej Morza Salomona. Głęboki i mroczny kanion rzeki nie był dotychczas w całości poznany. Kajakarze Ben Stookesberry, Chris Korbulic, Ben Marr i Pedro Oliva podejmują próbę pierwszego spłynięcia Beriman w czasie 13-dniowej wyprawy, która będzie testem ich umiejętności i wytrwałości. 13 odcinków w otoczeniu pionowych ścian wąwozu, wyjątkowo trudne bystrza, zagrożenie przyborem wody i gęsty las deszczowy dookoła to przeszkody, z którymi muszą się zmierzyć kajakarze. Walczą też z upadającym morale, infekcjami stóp i fizycznym wycieńczeniem. Lecz płyną dalej, bo jedyna droga, to droga w dół, do morza. Pokonanie tej trudno dostępnej i wymagającej technicznie rzeki to jedno z najważniejszych osiągnięć kajakarstwa górskiego.


Shifting Sands, reż. Matt Pycroft, Jordania 2018, 11’

Baśń o przyjaźni między wspólnotą Beduinów i wspinaczem Robem Durranem. Film zabiera nas w podróż do piaskowcowych wież Wadi Rum i przygląda się tysiącletniej historii wspinania w tym rejonie. W ciągu ostatnich 50 lat Rob Durran był najbardziej aktywnym wspinaczem w dolinie. Ponieważ za każdym razem gościli go Beduini, między nim a tymi „hardymi, honorowymi, dumnymi nomadami” zrodziła się silna więź. Zarówno młodym, jak i starszym członkom wspólnoty wspinanie bardzo leży na sercu, mimo że mają ku temu różne powody. Podczas poprzedniej podróży do Wadi Rum Rob zauważył w skale ślady dawnej beduińskiej drogi, której początek zaznaczony był kopczykiem u podstawy ściany. Teraz ponownie wybiera się do Jordanii, tym razem z Abdallahem Al-Zalabehem, członkiem plemienia Beduinów i założycielem pierwszego klubu wspinaczkowego w Jordanii. Chcą sprawdzić, dokąd prowadzi dawna droga.


Chasing Balance, reż. Aitor Barez, Hiszpania 2018, 46’

La Pedriza to imponujący granitowy masyw niedaleko Madrytu. Istnieją tam tysiące dróg wspinaczkowych. To jedno z najlepszych miejsc na świecie do wspinania w tarciowych płytach. Wśród specjalistów od płyt są tacy, którzy mogą się pochwalić przejściem dróg 8b bez chwytów. Jest to unikalny styl wspinaczki, w którym równowaga, praca nóg i odporność psychiczna są ważniejsze niż siła fizyczna.


Everest. A Superhuman Challenge, reż. Aitor Barez, Hiszpania 2017, 101’ (Najlepszy Film o Górach Wysokich 2017)

Alex Txikon jest jednym z najlepszych himalaistów na świecie – ma na swoim koncie 11 ośmiotysięczników, w tym pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat. Teraz stoi przed najpoważniejszym wyzwaniem: zdobyciem Everestu zimą, bez tlenu. To nie udało się jeszcze nikomu w historii.


This Mountain Life, reż. Grant Baldwin, Kanada 2018, 78’ (Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry 2019)

Zachwyt, który wywołują w nas górskie krajobrazy, jest sprawą uniwersalną, jednak ludzie rzadko zapuszczają się w prawdziwie dziką naturę. Martina wraz z 60-letnią mamą Tanią wyruszają na 6-miesięczną wyprawę przez zdradliwe Góry Nadbrzeżne Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Trasa ta nie została nigdy wcześniej pokonana przez zespół dwuosobowy. W przygodę Martiny i Tanii wplecione są niezwykłe portrety osób, będących uosobieniem wytrwałości i pasji. Wspinacz, chłopak uratowany z lawiny, zakonnica-narciarka czy śnieżny artysta są postaciami zarówno urzekającymi, jak i bardzo inspirującymi.


Denali’s Raven, reż. Renan Ozturk, USA 2016, 9’

Leighan Falley jest narciarką, wspinaczem i przewodnikiem górskim na Alasce. Życie wśród dzikiej przyrody to jej powołanie. Żeby pogodzić macierzyństwo z naturą odkrywcy i podróżnika, Leighan nauczy się latać i zostanie komercyjnym pilotem w Talkeetna.


Surf the Line, reż. Jeremy Frey, Francja 2017, 53’ (Najlepszy Film o Górach Wysokich 2019)

Czy kiedykolwiek marzyłeś o surfowaniu po niebie? Czy chciałeś poczuć niesamowitą wolność i niczym nieskrępowany ruch? Flying Frenchies tego doświadczyli. Film “Surf the Line” opowiada wciągającą historię ich spontanicznego i szalonego projektu, który wymagał dwóch lat przygotowań, skomplikowanych wyliczeń, wykonania stalowej liny kilometrowej długości i specjalnej wersji deski surfingowej. By zrealizować tę odważną koncepcję, trzeba było pokonać wiele życiowych przeszkód, nie poddawać się zwątpieniu i nie stronić od głębokiej refleksji. Sporty ekstremalne, błaznowanie, odważne wynalazki i życie blisko natury – witajcie w cygańskim świecie Flying Frenchies.


Tierra del Viento, reż. Laura Belinky, Wielka Brytania 2017, 18’ (Wyróżnienie Jury 2019)

Jeszcze dalej na południe, niż większość ludzi kiedykolwiek odważy się zapuścić, leży Patagonia – ziemia nieskończonych odległości i bezgranicznej urody. Eksplorując tę mityczna krainę, fotograf i artysta Eliseo Miciu dowiaduje się przy okazji sporo o samym sobie.


Weight of Water, reż. Michael Brown, USA 2018, 79’ (Grand Prix 2019)

“Weight of Water” jest historią o niewidomym sportowcu Eriku Weihenmayerze, który podejmuje się absolutnie nieprawdopodobnego wyzwania: przepłynięcia kajakiem Wielkiego Kanionu. Jego motywacją jest pragnienie doświadczenia ulotnego bycia tu i teraz, którego szuka tak wiele osób. „Trudno jest być w pełni obecnym w danym czasie i przestrzeni, ponieważ przeszkadza nam strach i niepokój, które są w nas. Przypomina to oglądanie jakiegoś wydarzenia przez okno, zamiast uczestniczenia w nim” – mówi Erik.


Frenchy, reż. Michelle Smith, USA 2018, 15’

82-letni Jacques Houot odkrył chyba sekret wiecznej młodości. Ten mieszkający w Carbondale, Colorado Francuz jest narciarzem, downhillowcem, rowerzystą szosowym i niepoprawnym flirciarzem. Radość z życia czerpie pełnymi garściami. Wielokrotnie udało mu się uniknąć śmierci. Lawiny, wypadki samochodowe, rak, atak serca, próba morderstwa... – przeżył to wszystko i dlatego teraz próbuje cieszyć się każdym dniem, który dostał od życia w prezencie. Biega po górach, wykrzykując swoje słynne hasło: Nie ma problemu! – Każdy śmiech dodaje ci godzinę życia. Umrę bardzo staro, bo uwielbiam się śmiać – mówi Jacques.


Real Rock 14:

The High Road, USA 2019, 17’

„The High Road (Najprostsza droga)” w reżyserii Petera Mortimera, jednego z aktualnie najlepszych reżyserów filmów górskich. Film skupia się na innej dziedzinie wspinaczki niż wyścigi na wysokich ścianach. Tym razem mowa jest o boulderingu – wspinaczce na niewysokie acz arcytrudne skały, podczas których jedyna asekuracja to rozłożony pod skałą materac. Niewysokie oczywiście w skali wielkich ścian Yosemitów, bo Nina Williams – bohaterka „The High Road” to jedyna kobieta na świecie, która wspina się na takie „niewysokie” ściany o wysokości 15, 20 czy nawet 25 metrów bez asekuracji. Czemu to robi?


United States of Joe’s, USA 2019, 21’

„United States of Joe’s (Co się zdarzyło w Joe’s Valley?)” w reżyserii Petera Mortimera. W filmie ekipa wspinaczkowych freaków zderza się z konserwatywną społecznością prowincjonalnego miasteczka w Utah, z zaskakującym rezultatem. Jak mówi Boone Speed, jeden ze wspinaczy: „to był klasyczny konflikt kulturowy. Masz stare miasteczko z górniczymi tradycjami i wspinaczy, którzy są po przeciwnej stronie”. Co z tego wyszło, i dlaczego wspinacze biorą udział w rodeo zobaczyć można na filmie.


The Nose Speed Record, USA 2019, 63’

Dokument w reżyserii Josha Lowella o pobiciu prędkości na najsłynniejszej drodze wspinaczkowej świata - „The Nose” poprowadzonej na El-Capitanie – równie legendarnej ścianie znajdującej się w mecce światowej wspinaczki – Parku Narodowym Yosemite w USA.


Pathan Project, reż. Guillaume Broust, Francja 2019, 43’

Niezbadany jeszcze masyw w odległej dolinie w Pakistanie, wielka dziewicza ściana i świetna ekipa wspinaczy z Belgii, Francji i Argentyny, którzy wplatają w wyprawę eksploracyjną dużą dawkę muzyki i poczucia humoru. Nicolas Favresse, Jean-Louis Wertz, Mathieu Maynadier i Carlitos Molina wyruszają po nową przygodę, pełną zaskoczeń, belgijskich frytek i zwrotów akcji.


Viacruxis, reż. Ignasi Lopez Fabregas, Hiszpania 2018, 11’ (Najlepszy Film Krótkometrażowy 2019)

Marcel i Andrezj to legendarni wspinacze, którzy mają na koncie wiele ekstremalnie trudnych pierwszych dróg na najwyższe góry świata. Pomimo różnicy temperamentów, są zgranym zespołem. Marcel zawsze gra pierwszoplanową rolę i jest celebrytą, podczas gdy Andrezj działa raczej w cieniu kolegi. Stają teraz przed swoim największym wyzwaniem: zdobyciem najwyższego, dziewiczego jeszcze szczytu. Aby tego dokonać, będą musieli pokonać niebywałe przeszkody, zmierzyć się z trudnościami i znosić siebie nawzajem przez długi czas. Ale Andrezj nie chce już dłużej grać drugich skrzypiec.


Pumori, reż. Iban Gonzalez Pagaldai, Hiszpania 2019, 59’

Dokument z udziałem himalaisty Alexa Txikona, upamiętniający młodych wspinaczy z Kraju Basków, którzy zginęli w 2001 roku podczas wyprawy na szczyt Pumori w Himalajach. Film opowiada równolegle historię młodej nepalskiej dziewczyny o imieniu Suku Maya i o jej więzi z rodziną jednego z chłopców, którzy stracili życie w tamtym tragicznym wydarzeniu. Film został wyprodukowany przez Baleuko, we współpracy z Alexem Txikonem i dzięki finansowaniu grupy EITB.


Spectre Expedition, To the End of the Earthreż. Alastair Lee, Leo Houlding, Wielka Brytania 2019, 49’ (Najlepszy Film o Górach Wysokich 2019)

2000 kilometrów, 200 kilogramów, 65 dni, 3 kumpli, 1 góra. Bez pomocy z zewnątrz, z użyciem snow-kite’ów do pokonywania dużych odległości z gigantycznymi ładunkami i prędkością dochodzącą do 60 km/h. Niesamowita opowieść o marzeniu Leo Houldinga, Jeana Burguna i Marka Sedona, by zdobyć najodleglejszy szczyt na Ziemi – leżący na Antarktydzie Spectre.