Do udziału w tegorocznym Przeglądzie zaprosiliśmy:

Piotr Pustelnik – zdobywca wszystkich 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. Twórca projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna). W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został Prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. 

    


Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich (kurs grotołazów) i w Karkonoszach. Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W roku tym został laureatem nagrody "Kolos" za zimową wyprawę na Everest. Jest redaktorem biuletynu "Góry i Alpinizm" (GiA). Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Lhotse (8516 m n.p.m.) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem, Manaslu (8156 m n.p.m.) – 1984 z Krzysztofem Wielickim, Cho Oyu (8201 m n.p.m.) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem, Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem. Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym "Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później".


Monika Witkowska – nałogowa podróżniczka, z zawodu dziennikarka i pilotka wycieczek. Kocha żeglarstwo i wspinaczkę w tzw. górach wysokich. Zdobyła Koronę Ziemi, w tym w 2013 r. – Mt. Everest, dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, pokonała Przejście Północno-Zachodnie (szlak żeglarski z Grenlandii na Alaskę), odwiedziła prawie 180 krajów świata. Autorka książek: "Everest. Góra Gór", "Góry z duszą", "Z plecakiem przez świat".


Marian Sajnog  – od stycznia 2016 Redaktor Naczelny Magazynu Ratownictwo Górskie, długoletni dziennikarz Tygodnika „Angora”. Współpracuje z Rozgłośniami Lokalnymi: Radio Muzyczne Jelenia Góra i Radio Wrocław. Dawniej zawodowy przewodnik górski, wykładowca na kursach dla przewodników i informatorów turystycznych, inspektor ds. turystyki – PZM-ot, Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR i Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Przewodnickiej. Uczestnik wypraw górskich na: Broad Peak, K2, Mount Everest, Himalchuli, Shakhaur (Shakhawr), Manaslu. Uczestnik akcji ratunkowych: 1980 – trzęsienie Ziemi we Włoszech/ Lioni, 1988 – trzęsienie Ziemi w Armenii/ Spitak, 1997 – powodzie na Dolnym Śląsku. Autor ostatniego wywiadu z Wandą Rutkiewicz.


Bogusław Magrel – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Alpejskiego (2000-2016). Doświadczenie górskie: w Himalajach zdobył – Cho Oyu (8201 m n.p.m.), Shisha Pangma Central (8008 m n.p.m.), Island Peak (6189 m n.p.m.), Ama Dablam (6856 m n.p.m.), w Pamirze – Pik Lenina (7134 m n.p.m.), w Tienszanie – Chan Tengri  (7010 m n.p.m.), Pik Pobiedy West (6918 m n.p.m.) oraz kilkanaście najwyższych szczytów na innych kontynentach. Wyróżnienie za film „Droga na ośmiotysięcznik” na I Festiwalu Filmów Górskich w Bielsku Białej w 2006 r. Organizator Dni Lajtowych w Zakopanem i Karpaczu.


Waldemar Kowalewski – zdobył dwa ośmiotysięczniki (Mt. Everest w 2014), 30.09.2016 r. stanął na szczycie Manaslu (8156 m n.p.m.), zdobywając wierzchołek bez użycia tlenu. Uczestnik 5 wypraw na ośmiotysięczniki, m.in. do Pakistanu w Góry Karakorum i na Gasherbrum. W 2015 na Mount Evereście, kiedy w Nepalu zatrząsała się ziemia, a schodząca lawina pochłonęła kilkanaście ofiar. Właściciel firmy Soko-DEVELOPER ze Szczecina. Jego ulubionym zajęciem jest sadzenie drzew.