Goście specjalni

24 listopada 2022 (czwartek)
18.00 spotkanie autorskie z Beatą Sabałą Zielińską – Sala im. Zbigniewa Herberta Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, 70-205 w Szczecinie

Tegorocznemu Przeglądowi będzie towarzyszyło spotkanie autorskie z Beatą Sabałą Zielińską – rodowitą góralką, publicystką i dziennikarką radiową, przez lata związaną z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem, zajmująca się głównie tematyką górską.

Beata Sabała Zielińska – współautorka, wraz z Pauliną Młynarską książki, pt. „Zakopane Odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” oraz autorką m. in. takich książek jak: „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką”, „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć. Nie każdy wróci”, „Pięć Stawów. Dom bez adresu”. Jej książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", "Pięć Stawów. Dom bez adresu" i "TOPR2. Nie każdy wróci" przez kilka tygodni nie schodziły z list bestsellerów. Jej najnowsza pozycja "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka", skierowana jest do najmłodszych zdobywców gór. Również ta książka, podobnie jak poprzednie, rekomendowana jest przez Naczelnika TOPR-u.


25 listopada 2022 (piątek), godz. 17.15–18.00
spotkanie z Gościem Specjalnym - Leszkiem Cichym, który poprowadzi warsztaty, pt. "Czy po górach można chodzić ekonomicznie?"

Leszek Cichy – polski alpinista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Czołowy polski himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą... i wiele, wiele więcej. 25 listopada 2022 (piątek), w godz. 16.15–16.45 podczas warsztatów, pt. Czy po górach można chodzić ekonomicznie? Wiadomo, zupełnie bez wysiłku się nie da, ale jak go zmniejszyć i zoptymalizować ? Podczas warsztatów, Leszek Cichy, korzystając z doświadczeń ze swojego ponad pięćdziesięcioletniego chodzenia po górach skupi się na wielokrotnie przetestowanych i sprawdzonych rozwiązaniach oraz praktycznych wskazówkach.


25 listopada 2022 (piątek), godz. 19.45–20.30
spotkanie z Gościem Specjalnym - Gilberto Merlante, pt. „Lodospady”

Gość Specjalny Przeglądu - Gilberto Merlante - wspina się od 15 roku życia. Od tego czasu poświęcił swoje życie górom. Studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Turynie po czym przez 15 lat pracował w Górskim Muzeum Narodowym. Historyk alpinizmu i dziennikarz górski, od 1996 jest międzynarodowym instruktorem FASI oraz instruktorem wspinaczki wysokogórskiej i lodospadowej Włoskiego Klubu Alpejskiego. Nowych technik wspinaczki uczył się na Big Wall w Yosemite National School w Kalifornii.

Prezentacja portretuje efemeryczną grę, której człowiek oddaje się od blisko 20 lat. Woda zamarza wolno aż wszystko nieruchomieje. Mróz zatrzymuje czas a człowiek zaczyna wspinać się po jedynych swego rodzaju rzeźbach, które mogła stworzyć tylko natura. Wspinanie się po lodospadach nie jest sportem. Jest filozofią życia, dzięki której stajemy się częścią natury. Wspinasz się na coś unikalnego co z przypływem ciepła zanika, zmienia się w wodę i powietrze.

Podczas prezentacji zostaną omówione i zaprezentowane: wspinaczka na lodospadach w historii alpinizmu, zdjęcia z archiwalnych zbiorów Górskiego Muzeum Narodowego w Turynie, zdjęcia oraz nagrania z najciekawszych i najtrudniejszych lodospadów w Alpach, zdjęcia ze wspinaczki na północną ścianę l’Aiguille des Pèlerins, na jedno z najtrudniejszych wejść na alpejskich lodospadach "Beyond Good and Evil’, zdjęcia z regionu Anatolii w Turcji, bogatego w liczne lodospady o różnej skali trudności, film obrazujący ogrom ryzyka, które niesie wspinaczka po lodospadach.


26 listopada 2022 (sobota)
13.00–13.45
spotkanie z Gościem Specjalnym - Marcinem „Yetim” Tomaszewskim, pt. „Pierwsza zimowa wspinaczka wielkościanowa w Karakorum zimą. Uli Biaho Gallery”

Kolejny Gość Specjalny Przeglądu - Marcin „Yeti” Tomaszewski, ur. 17 października 1975 w Szczecinie. Polski taternik i alpinista, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim, instruktor wspinania, fotograf górski, autor bajek alpinistycznych dla dzieci wydanych w formie audiobooka, autor felietonów dla magazynu Góry, współtwórca kolekcji biżuterii alpinistycznej, projektant odzieży górskiej. Z wykształcenia geodeta.

Mieliśmy dużo szczęścia i udało się nie popełnić żadnego błędu a to bardzo dużo. W ciągu jedenastu dni wytyczyliśmy z Damianem „Dany” Bieleckim nową drogę w stylu Big Wall na pięknej i eksponowanej ścianie Uli Biaho Gallery w dolinie Trango o długości około 800 metrów. W warunkach zimowego Karakorum, temperatur spadających do -32 stopni, pokonanie każdego metra było bardzo czasochłonne i wymagające. Pomimo, że ściana ma północno wschodnią wystawę to jednak na naszej drodze zimą słońca nie było, spotkaliśmy się z nim jedynie w przelocie na kilkuminutową wymianę uprzejmości w ciągu całej wspinaczki. Było zimnooo ………. Nasze odczucia: łapanie oddechu w trakcie wspinaczki w ciasnych formacjach na granicy odmrożeń palców wszystkich kończyn wymagało od nas sporej uważności i ciągłego rozgrzewania. Właśnie o takich i wielu, wielu innych doświadczeniach opowie nasz sobotni Gość


26 listopada 2022 (sobota)
17.00–17.45 spotkanie z Gościem Specjalnym - Waldemarem Kowalewskim, pt. „Dhaulagiri 8167 m n.p.m. razy cztery”

Gość Specjalny Przeglądu - Waldemar Kowalewski - strzelec z 1973, wychowany w harcerskim duchu. Zdobywca i wojownik od najmłodszych lat. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego/ zarządzanie. Szef w firmie Soko-developer, budującej domy bliźniacze i jednorodzinne. Pasjonat natury od małego chłopca, mawia, wszędzie dobrze, byleby nie było zadaszenia. Grzyby, ryby, góry, wody, to jego ścieżka życia. Swoje serce ulokował jednak w górach. Ekstremalny sportowiec wspinający się w górach na wszystkich kontynentach, w stylu "spartańskim". Organizator wypraw w góry najwyższe na wspinanie, na trekingi do baz Himalajskich. Od 11 lat realizujący projekt 14x 8000+, mający na celu zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników globu. Uczestnik dwóch zimowych wypraw na szczyt szczytów K2.


27 listopada 2022 (niedziela)


"NIEDZIELA z WANDĄ i jej gośćmi..." ROK 2022 jest oficjalnym rokiem WANDY RUTKIEWICZ (30. rocznica zaginięcia na szczycie Kanczendzongi). Z tej okazji Klub Sportowy Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz zaprasza Państwa do udziału w niezwykłej podróży śladami życia Wandy Rutkiewicz. W czasie tej znamienitej rocznicy Gośćmi specjalnymi „Wandy” będą: Elżbieta Sieradzińska, Janusz Onyszkiewicz, Leszek Cichy. Prowadzenie: Janusz Kalinowski

Elżbieta Sieradzińska - ur. 10 listopada 1957 roku w Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego, romanistka z zamiłowania i wykształcenia, z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z własnym zespołem wokalnym Costanova nagrała płytę „Voyage”. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesarii Evory i do tego stopnia uległa jej czarowi, że zaprzyjaźniła się z nią i poświęciła piosenkarce z Republiki Zielonego Przylądka książkę. W środowisku miłośników gór zasłynęła biografią Wandy Rutkiewicz "Jeszcze tylko jeden szczyt”.


Janusz Onyszkiewicz - ur. 18 grudnia 1937 roku we Lwowie, człowiek legenda, działacz Solidarności, matematyk, taternik, alpinista, himalaista, speleolog, prezes Polskiego Związku Alpinizmu (2001-2016), dwukrotny minister obrony narodowej, poseł na Sejm, eurodeputowany. Od 1983 roku mąż Joanny Jaraczewskiej, wnuczki Józefa Piłsudskiego. W latach 80. wielokrotnie aresztowany za zaangażowanie opozycyjne nawet tuż przed swoim ślubem, który odbył się za... kratkami ("Zawsze chcieliśmy mieć kameralny ślub, a w więzieniu był tak kameralny, że bardziej być nie mógł" – podkreślił). Historii jest wiele, część z nich opisana została w książce "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty", a o tych nie opisanych porozmawiamy na spotkaniu w Szczecinie.