Goście specjalni

Leszek Cichy

Polski alpinista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Czołowy polski himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą, człowiek epoki w której gdy świat obiegała wieść o kolejnym zimowym wejściu na ośmiotysięcznik, to oznaczało jedno – to byli Polacy, lodowi wojownicy. 1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m), 1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m) (ówczesny polski rekord wysokości), z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą, 1976 – dojście do wysokości 8230 m na nowej drodze na K2 (8611 m), Cichy atakował ten szczyt także w 1982, 1978 – uczestnictwo w wyprawie na Makalu (8470 m), 17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m) wspólnie z Krzysztofem Wielickim – światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym, 1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzongę Zachodnią, 8505 m), 1987 – Aconcagua (6960 m), nową drogą – południową ścianą (wraz z Ryszardem Kołakowskim), 1989 – Denali (McKinley), pierwsze polskie wejście środkiem południowej ściany Filarem Cassina, 1998 – Mount Vinson, drugie polskie wejście, jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi: z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc. Jest współautorem książki Rozmowy o Evereście i artykułów w prasie górskiej. Od 1970 należał do Akademickiego Koła Alpinistyczneg przy Politechnice Warszawskie, następnie do Koła Wysokogórskiego Warszawa. Od 1977 był członkiem Komisji Sportowej PZA, a w latach 1995-1999 prezesem PZA. W 2004 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


Krzysztof Wielicki

Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł’ solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.


Dariusz Załuski

Polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym siedmiu zimowych. W 1997 wspólnie z Jerzym Natkańskim zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m). W 2000 wspólnie z Ryszardem Pawłowskim i Eugeniuszem Chomczykiem wszedł na Czo Oju (8201 m), rok później wspólnie z Anną Czerwińską zdobył Lhotse (8516 m). W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Mount Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy, w tym trzech Polaków i trzech Szerpów. W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m. in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m). Jego materiały filmowe były wielokrotnie wykorzystywane w telewizyjnych filmach dokumentalnych.


Aleksander Lwow

Polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowskich. Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W roku tym został laureatem nagrody „Kolos” za zimową wyprawę na Everest. Jest redaktorem biuletynu „Góry i Alpinizm” (GiA). Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Lhotse (8516 m n.p.m.) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem, Manaslu (8156 m n.p.m.) – 1984 z Krzysztofem Wielickim, Cho Oyu (8201 m n.p.m.) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem, Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem. Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później”.


Marian Sajnog

Człowiek oddany górom. Wieloletni ratownik górski oraz instruktor ratownictwa górskiego. Był Naczelnikiem Grupy Sudeckiej GOPR. Jest zawodowym przewodnikiem górskim oraz wykładowcom na kursach dla przewodników. Długoletni dziennikarz Tygodnika „Angora”. Współpracował również z rozgłośniami lokalnymi: m.in.: Radio Wrocław. W chwili obecnej Redaktor Naczelny kwartalnika „Ratownictwo Górskie”. Członek Zarządu Głównego GOPR, członek Zarządu Grupy Sudeckiej GOPR. Brał udział w wielu wyprawach w Himalaje m.in.: Broad Peak, K2, Mt. Everest, Himalchuli, Shakhaur, Manaslu. Doświadczony ratownik, który uczestniczył w wielu akcjach ratunkowych w Polsce i na świecie, brał udział m.in.: 1980 r – trzęsienie Ziemi we Włoszech/ Lioni1988 – Trzęsienie Ziemi w Armenii/ Spitak1997 – powodzie na Dolnym ŚląskuNiesłychanie charyzmatyczny człowiek z ogromną wiedzą i doświadczeniem.


Janusz Adamski

Himalaista i podróżnik. Podwójny zdobywca Mount Everestu. W roku 2006 od strony południowej oraz w 2017 roku od strony północnej, gdzie jako pierwszy Polak pokonał solo travers Mt. Everestu. W roku 2005 zdobył Cho Oyu, a w roku 2019 Gasherbrum II - oba bez tlenu. Jest także trzecim Polakiem, który zdobył „Koronę Ziemi”. Jako jeden z nielicznych, dwa razy ukończył „Selekcję Żołnierza Polskiego”, grę wzorowaną na testach rekrutacyjnych do SAS i Grom, a także szereg długodystansowych biegów na orientację, w tym najtrudniejszy Ultra-Trail du Mont-Blanc. Wielokrotny medalista ERnO Harpagan, Nocna Masakra, Ekstremalny Bieg Dzika oraz K2 Challenge. Organizator i uczestnik m.in. dwóch dużych projektów podróżniczych „Afryka Nowaka” oraz „Africo-Asia”. Za pierwszy projekt otrzymał nagrodę zbiorową za podróż roku 2011 miesięcznika „Traveler”.

Odwiedził większość krajów obu Ameryk oraz Afryki. Dotarł w najdziksze rejony tych kontynentów, m.in. do kopalni diamentów w Kongo, Gór Księżycowych w Ugandzie, goryli w Górach Ruwenzorii, spłyną kajakiem ponad 1000km afrykańskimi rzekami Lulua, Kasai i Kongo. W 2008 roku, stanął na mecie rajdu 4×4 „Ładoga Trophy” w Rosji, a rok wcześniej wraz z przyjaciółmi, jako pierwszy objechał off-road jezioro Bajkał. Nurek, pilot parolotniowy.


Marcin „Yeti” Tomaszewski

Polski taternik i alpinista, instruktor wspinania, fotograf górski, działacz organizacyjny, z wykształcenia geodeta. Prowadzi własne centrum wspinaczkowo-sportowe w Jaroci- nie. W Tatrach przeszedł około 250 dróg o trudnościach do VIII+. Solo zimą przeszedł Direttissimę i Kant Filara, a latem: Drogę Kurtyki i Czyżewskiego, Drogę Pająków, Filar, Warianty Małolata, Warianty Malczyka, Epitafium i Superdirretisimę. Ma za sobą inne przejścia solowe (nowa droga na Wołowej Turni, Droga Orłowskiego na Galerii Gankowej i Pre Pokoj Duse na Kołowym Szczycie). W zespołach przeszedł zimą m.in.: Drogę Chrobaka, Wish you were here, Drogę Pająków i Drogę Momatiuka. Na Kazalnicy przeszedł też w jednodniowych łańcuchówkach: Warianty Małolata + Pająki + Warianty Malczyka oraz Drogę Chrobaka + Direttissimę oraz: 4 x Łapiński (Kazalnica, 2 x Mnich, Szpigla- sowy Wierch) i Sprężynę. W Alpach (Dolomity) prze- szedł Drogę przez Rybę oraz solo Via don Quixote i Via Ombrello da Sole na Marmoladzie, a na Mont Blanc du Tacul zimą solo Drogę Contamine’a. Uczestniczył w przejściu nowej drogi na Nalumasortoq oraz powtórzył drogi War and Poetry i Moby Dick na Ulamertorsuag (2000, Grenlandia). W Karakorum wszedł nową drogą na Denbor Brakk (2001). Na Ziemi Baffina poprowadził nowe drogi na Mount Thor i Polar Sun Spire (2002 i 2012). W 2003, 2007 i 2009 na Alasce m.in. przeszedł nową drogę na Citadel, poprowadził nowy wariant na The Throne, wszedł solo na Mt Johnson i Mt Barill. Przeszedł Salathe Wall na El Capitanie (2004, Yosemite), wszedł na Cerro Torre (2006, Patagonia). W latach 2013‒2016 poprowadził kilka nowych dróg, m.in. Bushido na Great Trango Tower w Karakorum z Markiem Raganowiczem ‒ przejście nagrodzone „Kolosem" w kategorii alpinizm (2014). W Norwegii w 2015, w tym samym zespole, przeszedł nową drogą (Katharsis) północną ścianę Trollveggen i poprowadził nową drogę (Dzikie historie) na północnej ścianie Kjerag. Wspinał się także w górach Qionglai-szan w Chinach. Startował w zawodach wspinaczkowych, zajmując w latach 1998‒2002 czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski Centralnej i Zachodniej oraz w zawodach Pucharu Polski. Wspinał się w skałkach polskich i zagranicznych m.in. we Francji. Autor książki #Yeti40 (2017). Realizował filmy górskie i audycje radiowe (m.in. audycję Antygrawitacja dla radia ABC) oraz organizował zawody wspinaczkowe. Uhonorowany wyróżnieniami (dwa Kolosy) i nagrodami (Kolosy 2003 i 2014).


Waldemar Kowalewski

Polski himalaista, przedsiębiorca budowlany firmy soko-developer. Na co dzień budujący przepiękne domy jednorodzinne i bliźniacze. Uczestnik i organizator wielu wypraw na osmiotysieczniki. Wspinał się też w Tatrach, Alpach, Pamirze, Andach. Uczestnik w 11 expedycjach na 8 tysieczniki. Zdobywca 5 ośmiotysieczników, Everest, Lhotse, K2, Manaslu, Broadpeak. 2012 -Manaslu 6400m, 2014 -Everest 8850m szczyt, 2015 -Lhotse 6400m ( trzęsienie ziemi), 2016 -Gasherbrum II 7500m, 2016 -Manaslu 8167 szczyt bez użycia tlenu z butli, 2017 -Lhotse 8516 szczyt, 2017 -Broadpeak 8051 szczyt bez użycia tlenu z butli, 2018 -Dhaulagiri wiosną 8000m, 2018 -Dhaulagiri jesienią 6600m, 2019 - K2 zimą 5700, 2019 -K2 8611 szczyt. Najbardziej poza wspinaniem się lubi zbierać grzyby.


Renata Wcisło

Dziennikarka prasowa i radiowa. Taterniczka jaskiniowa związana ze Speleoklubem "Bobry" Żagań. Dyrektor programowa Festiwalu Górskiego im. A. Zawady w Lądku-Zdroju. W latach 2009-2015 redaktor naczelna "Taternika". Inicjatorka - wraz z Maciejem Sokołowskim - nagród za popularyzację kultury górskiej przyznawanej co roku w Lądku-Zdroju. Prowadziła jeden z pierwszych parków linowych w Polsce. Współzałożycielka Fundacji Piętro Wyżej, zaangażowana w działalność kilku organizacji pozarządowych. Podróżuje, wspina się, maluje, pisze, prowadzi szkolenia i spotkania, realizuje projekty, zwykle edukacyjne i artystyczne, najbardziej lubi organizować – od imprez, wyjazdów, po cokolwiek w życiu. Zwierzę absolutnie stadne. Uwielbia ludzi, bez współpracy – ginie. Ceni pogodę ducha i dystans do życia. Największą przygodą i wyzwaniem jest dla niej macierzyństwo. Stara się żyć wg Porozumienia bez Przemocy (NVC, nonviolent communication). Im starsza, tym lepiej czuje się ze sobą, ludźmi i światem. Poza tym lubi dobre wino, kino, książki i dłuuuuuuugie rozmowy.


Danuta Piotrowska

Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Członek ZPAF od roku 1996 r. Członek ZPFP od 2002. Wdowa po słynnym polskim himaliście – Tadeuszu Piotrowskim – Patronie Honorowym Przeglądu O! GÓRY. Autorka i redaktorka książek o polskich himalaistach i alpinistach.


Magda Jończyk

Fotografka, podróżniczka, przewodniczka w Himalajach i Karakorum. Za fotoreportaż z Kaszgaru (Sinciang, Chiny) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości. Od 2010 roku przemierza Himalaje w Nepalu, w Indiach. Wędrowała w Karakorum. Lubi przeprawy przez wysokie przełęcze, wspina się na sześciotysięczniki. Szczególnie fascynują ją góry wysokie i życie w wymagających warunkach. Rejon Everestu w Nepalu, czyli region Khumbu i Solukhumbu stał się jej drugim domem, gdzie co roku spędza ok. 4 miesiące.