Wybrane filmy 6. Przeglądu O! GÓRY

W najbliższym czasie przedstawione zostaną informacje dotyczące filmów prezentowanych podczas 6. Przeglądu.

 

K2 and the Invisible Footmen (K2 i niewidzialni tragarze), Pakistan 2015, 55 min.

W filmie K2 i niewidzialni tragarze reżyser Iara Lee i jej zespół dokumentuje życie tragarzy z rejonu Gilgit-Baltistan w Pakistanie. To dzięki cichym bohaterom możliwe sa wejścia na K2, drugi co do wysokości szczyt świata. W zapierającej dech scenerii film pokazuje odwagę i codzienne poświęcenie niedocenionych tragarzy. Jest jednocześnie świeżym spojrzeniem na Pakistan, zwykle pokazywany
światowych mediach jako kraj konfliktów i zamachów.


Eclipse (Zaćmienie), Stany Zjednoczone 2015, 32 min.

Od początku było wiadomo, że nie będzie łatwo. Chodziło o to, by pojechać na daleką Północ i sfotografować jedno z najrzadszych zjawisk na świecie – całkowite zaćmienie Słońca. Ekipa narciarzy i filmowców z Salomona podejmuje wyzwanie – zrealizować niezwykłą wizję fotografa Reubena Krabbe, który marzy o zrobieniu zdjęcia narciarza na tle zaćmienia Słońca.


Citadel, Wielka Brytania 2015, 48 min.

Nazywany „Bogiem Gór” szczyt The Citadel wyrasta na 3000 metrów z dziewiczego zakątka Alaski, jakim są Neacola Mountains. Ze względu na słabe warunki pogodowe i odległe położenie, rejon ten jest w większości niezbadany. Matt Helliker i Jon Bracey tworzą jeden ze znanych brytyjskich zespołów wspinaczkowych i mają na koncie wiele świetnych dróg w Wielkiej Brytanii, Alpach i górach wysokich. Tym razem chcą zrobić pierwsze przejście niezwykłej północno-zachodniej grani, o długości 1200 metrów. Twórca filmów górskich Alastair Lee przyłącza się do projektu z zamiarem sfilmowania trudnego alpejskiego wspinania w zupełnie nowy sposób. Dzięki technologii Cineflex i innowacyjnej wizji reżysera efekt końcowy jest niewiarygodny – to nowy wymiar filmu górskiego, fantastyczne przeżycie wizualne. Również narracja jes mocną stroną filmu. Opiera się ona na bohaterach, którzy zmagają się z przeszkodami i trudnościami, nadziejami i rozczarowaniami. Okazuje się, że jak zawsze sukces jest strzępkiem wyrwanym ze szczęk porażki.


Down To Nothing, Stany Zjednoczone 2015, 39 min.

Ekipa wspinaczy musi się zmierzyć z własnymi demonami podczas długiej wyprawy. Na północnych krańcach Myanmaru strzelają wysoko w niebo jedne z najbardziej niedostępnych i niebezpiecznych szczytów na Ziemi. Hkakabo Razi i jego sąsiad Gamlang Razi mają ponad 5800 m i rywalizują o tytuł najwyższego wierzchołka Azji Południowo-Wschodniej. Wyprawa pod patronatem North Face i National Geographic chce wspiąć się na oba szczyty i ustalić precyzyjnie ich wysokość.


Island of the Marble Glaciers, Francja 2015, 52 min.

Wyobraź sobie bezludną wyspę na krańcach chilijskiej Patagonii, na 52 stopniu szerokości geograficznej południowej. Wyspę nawiedzaną przez sztormowe wiatry zatapianą przez ulewne deszcze. Żeby w ogóle chcieć spojrzeć na tę stertę wapiennych skał, trzeba być rozbitkiem, wariatem… albo grotołazem. Bo kto mówi „wapień”, mówi „jaskinie, leje krasowe, podziemne rzeki”. Jako cel swojej ósmej już wyprawy do chilijskiej Patagonii, ekipa Centre Terre wybrała kolejny raz wyspę Diego de Almargo, którą zaczęła badać w 1997 roku. Misja nie należy do łatwych. Na początku trzeba zbudować budynek o powierzchni 45 m2, który stanie się centrum dowodzenia i sercem bazy. Będzie tam mieszkać 20 członków wyprawy – Francuzi i Chilijczycy, grotołazi i naukowcy, weterani i nowi. Mimo silnych sztormów, ekipa zaczyna eksplorować wyspę i jej jaskinie, nurkuje w wywierzysku. Trudności się piętrzą, ryzyko nie daje o sobie zapomnieć – zdarza się nawet wypadek, który mobilizuje całą ekipę na 3 dni akcji ratunkowej. Nagrodą są odkrycia i to w wyjątkowych okolicznościach surowej i dzikiej przyrody. Niezwykła naukowa przygoda, opowiedziana przez jednego z członków wyprawy.


Last Time I Heard True Silence, Stany Zjednoczone 2015, 22 min.

Po powrocie z wojny w Iraku Noah walczy o ponowne przystosowanie się do normalnego życia. Kolejne próby kończą się porażką z powodu problemów, z którymi wcześniej nie miał do czynienia: agresja, alkohol, uzależnienie, depresja, niezdolność do utrzymania stałej pracy i bycia w związku. W dodatku ma coraz mniej przyjaciół i to w większości nie przez wojnę, lecz samobójstwa. Znalazłszy się na dnie, zaczyna biegać i biegać nie przestanie. W końcu, będąc już ojcem i mężem, startuje w biegu górskim na 80 kilometrów, wystawiając swój umysł i ciało na najwyższą próbę.


Mar Alvarez. No logo, Hiszpania 2016, 8 min.

Latem 2014 roku Mar Alvarez została piątą w historii kobietą, która zrobiła drogę 9a/5.14d. Jest to tym bardziej imponujące, że Mar nie zajmuje się wspinaniem zawodowo, na co dzień pracuje na pełny etat jako strażak. Wspinanie na poziomie 9a wymaga olbrzymiego nakładu czasu i zaangażowania. Znalezienie tego czasu i motywacji do do intensywnego treningu jest trudne, jednak Mar zawsze potrafiła skupić całą uwagę na jednym celu i walczyć konsekwentnie, dopóki go nie osiągnie. Przynosi to efekty. Dokonanym niedawno przejściem kolejnego 9a (Esclatamasters) Mar potwierdziła swoją mocną pozycję w czołówce wspinaczy na świecie. Pomimo tego sukcesu, Mar nie udało się znaleźć sponsora, który umożliwiłby jej rezygnację z pracy strażaka i poświęcenie się wspinaniu zawodowo.


Dymus Dokument, Polska 2016, 22 min.

Każdy biegacz biorący udział w zawodach marzy o zdjęciu wykonanym przez Piotra Dymusa. Nie każdy jednak wie, kim jest Piotr i jak wygląda jego praca. Wybitny fotograf sportowy. Laureat konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. Pasjonat swojej pracy. Znana i ceniona postać w środowisku sportowym i nie tylko. Historia toczy się na tle jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń biegowych w Polsce – Biegu Ultra Granią Tatr. Poznajemy osobę Piotra, jego sportową przeszłość i pełną pasji drogę do realizacji marzeń zawodowych.


Sloboda pod nákladom (Pod ciężarem wolności), Słowacja, 61 min.

Ten subtelny film opowiada o wolności, pasji i sile charakteru. Poprzez wyjątkowych bohaterów reżyser przedstawia nam intymny portret ich świata. Film zachwyca spokojnym stylem pozostającym w kontraście do naszego, agresywnego świata. Reżyser posługuje się muzyką jako mocnym i skutecznym narzędziem narracyjnym, które przenosi jego film na wyższy poziom. Wielkość tego skromnego filmu może być wyrażona w zdaniu jednego z bohaterów „Tatry są najpiękniejszymi górami świata”. Z tych pięknych gór tragarze tatrzańscy czerpią energię dla ich nieprawdopodobnie ciężkiej pracy, którą wykonują z radością i spokojem.


Great Siberian Traverse (Wielki Syberyjski Trawers), Kanada 2015, 28 min.

„Wielki Syberyjski Trawers” to narciarska podróż przez Rosję o długości 10 tysięcy kilometrów, wzdłuż trasy kolei transsyberyjskiej. Dokument, który powstał dzięki współpracy z magazynem „Powder” i filmowcami z Sherpas Cinema, pokazuje środowisko zwariowanych narciarzy freeridowych, jazdę w głębokim syberyjskim puchu i korzenie narciarstwa. Bohaterami są topowi narciarze Ingrid Backstrom i Nick Martini.


Spitting Distance – The Descent Into A Raging Volcano, Vanuatu 2015, 52 min.

Takiej próby wejścia na aktywny wulkan nie podjęto jeszcze nigdy. W maju 2015 roku wyprawa złożona z naukowców i wspinaczy pojechała na wyspę Ambrim w archipelagu Vanuatu, z planem zejścia do serca buzującej magmą wulkanicznej kaldery. Ulla Lohman i jej mąż Sebastian oraz Thomas Boyer, kierowani naukowymi wspinaczkowymi ambicjami, znaleźli się niebezpiecznie blisko gigantycznego, plującego lawą krateru Benbow. Mieli zamiar pobrać próbki lawy i polatać dronami na dkraterem, żeby zbadać i udokumentować aktywność kaldery. Czy temperatura 1000 st. C i dławiące wulkaniczne gazy pozwolą im na to?


Dare To Soar – Flying With The Condors, Peru 2015, 52 min.

Rozpiętość skrzydeł żyjącego w Andach kondora wielkiego wynosi 3 metry. Jest on mistrzem latania
w dzikim, górskim terenie. Wykorzystując jedynie prądy wznoszące, kondory mogą pokonywać odległości rzędu setek kilometrów dziennie i szybować na wysokości 5000 metrów. Te umiejętności kondorów są fascynujące nie tylko dla biologów, ale też dla pilotów latających na termice. Jeśli kondor może dostać się na taką wysokość, czy paralotniarz również jest w stanie to zrobić? Na to pytanie chcą odpowiedzieć Hernan Pitocco i Horacio Llorens, mistrzowie długodystansowych lotów na glajtach. Muszą znaleźć odpowiednie miejsce do startu na wybrzeżu Peru, skąd prądy wznoszące pomogą im polecieć wzdłuż głębokich kanionów w stronę wysokich partii Andów. Awaryjne lądowanie na pustyni w połowie drogi byłoby katastrofą. Hernan i Horacio lecą coraz wyżej i dalej w głąb gór, jednak kończy się to nieomal tragicznie.


Mój czas, Polska 2016, 52 min.

Bohaterką filmu jest Magda Łączak – wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest 100 km. Kamera podążą za Magdą, śledząc jej zmagania. Przygotowania i treningi. Uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. „Mój czas” to film zarówno o bieganiu, jak i o dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.


Kajakiem przez życie, Polska 2016, 59 min. 

To opowieść o pasji, uporze, przezwyciężaniu przeszkód i determinacji w dążeniu do wyznaczonego celu kolejnych pokoleń członków studenckiego klubu kajakowego Bystrze z Krakowa. W świecie znani są ze spektakularnych wypraw na dziesiątki dziewiczych rzek niemal wszystkich kontynentów. Colca, Amazonka, Źródła Nilu, Colorado, rzeki Himalajów i Australii, trudne rzeki Europy – to ich znaki firmowe. Na co dzień prowadzą unikalne szkolenia, organizują zawody i dziesiątki spływów. Ich osiągnięcia są dziełem wyjątkowej atmosfery, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzą.


Nuevos Pasos (Nowe kroki), Stany Zjednoczone 2015, 8 min.

Jest 4 rano. 2500 m n.p.m. we włoskich Alpach. Luis Alberto ma już za sobą 10 godzin biegu. Czuje się półprzytomny i ma ochotę usiąść, ale przypomina sobie, że przyjaciele i rodzina czekają 80 kilometrów dalej. Na szczęście to, że biegniesz w środku nocy dookoła Mont Blanc, nie musi znaczyć, że jesteś w swojej przygodzie samotny. „Nowe kroki” opowiada o hiszpański topowym biegaczu górskim Luisie Alberto Hernando (Mistrz Świata 2014 i Mistrz Europy 2015). To film o jego oddaniu dla tego sportu i o tym, jak Luis Alberto godzi zawodowe bieganie z czerpaniem radości z nowych wyzwań.


Kanczendzonga, Polska 2016, 19 minut.

Wiosna. Słońce. Himalaje i 8586 m n.p.m. Kanczendzonga. Adam Bielecki, po roku przerwy od gór wysokich, zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na ośmiotysięcznik. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego i pokazuje, że do odejścia od celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.


Korona Warszawy. Prawdziwa Historia, Polska 2016, 18 minut.

Nic nie zapowiadało, że ta zima będzie przełomowa w historii Polskiej Wspinaczki Nizinnej. Tymczasem w lutym 2015 roku pięciu śmiałków porwało się na coś, co do tej pory wydawało się nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Zdobyć mityczną Koronę Warszawy w jednym sezonie zimowym — to czyste szaleństwo, kompletny absurd i totalna fikcja. Co naprawdę zdarzyło się pod Kopą Cwila? Co czuli wspinacze po zdobyciu Góry Gnojnej? Dlaczego wydarzenia, które miały miejsce podczas wspinaczki na Monte Kazury zmieniły na zawsze ich życie? Trzeba było czasu, aby bohaterowie historycznej ekspedycji odważyli się stanąć przed kamerą i wyjawić całą prawdę. To zapis zmagań człowieka z naturą i własnymi słabościami. Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni, braterstwie liny, woli walki, a także poświęceniu i samotności. Dokument pokazujący prawdziwą naturę człowieka postawionego przed ekstremalnym wyzwaniem. Portret zbiorowy pokolenia wspinaczy tak zwanej nowej fali.


Tatromania, Polska 2016, 4 min.

W sezonie letnim Dolinę Rybiego Potoku odwiedza dziennie kilkanaście tysięcy turystów. Przyciąga ich widok najwyższych polskich szczytów oraz najsłynniejszy staw tatrzański Morskie Oko. Większość turystów nie wychodzi na szlaki powyżej schroniska, do którego prowadzi asfaltowa droga. Impresja muzyczno – wizualna ilustrująca różnorodność aktywności turystycznej w tym rejonie.


Alpine Wall Tour, Polska 2016, 46 minut.

To dokument o dwóch wybitnych alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro. Tego samego roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogą Bellavista. Film o Alpine Wall Tour to uniwersalna opowieść. Dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale przede wszystkim w autentyczną historię o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.