7 edycja rok 2018

7 Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego za nami. W programie Przeglądu, pod Patronatem Honorowym Pana Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Pana Piotra Krzystka – Prezydenta Miasta Szczecin, odbyły się:

 • projekcje blisko 900 minut filmów o tematyce górskiej, reprezentujących kinematografię z całego świata, w których udział wzięło ponad 1000 osób,
 • spotkania z Gośćmi Specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór: Leszkiem Cichym, Aleksandrem Lwowem, Marcinem „Yetim” Tomaszewskim, Bartoszem Wnękiem, Andrzejem Ziółkowskim, Patrycjuszem Ceranem, Janem i Małgorzatą Kiełkowskimi,
 • video-połączenie z członkami Narodowej, Zimowej Wyprawy na K2,
 • spotkania z Autorkami książek: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” – Anną Kamińską i „Nanga Parbat 1982. Tadeusz Piotrowski In memoriam” – Danutą Piotrowską,
 • prezentacja fragmentów książek: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” oraz „Nanga Parbat 1982. Tadeusz Piotrowski In memoriam” przez szczecińskich aktorów teatralnych - Sylwię Różycką i Konrada Pawickiego,
 • wystawa, pt. „Aleksander Lwow. 45 lat w górach świata”, połączona z prelekcją autora,
 • panel dyskusyjny „Wypadki w Tatrach – głupota czy brawura?”, z udziałem Gości Specjalnych,
 • konkurs filmów amatorskich, w którym zaprezentowano 13 filmów o tematyce górskiej,
 • promocje najnowszych wydań literatury górskiej oraz archiwaliów, wystawy fotograficzne, prezentacje stoisk wystawienniczych o tematyce górskiej i szczecińskich klubów górskich.

Strona www Przeglądu miała 17.604 odsłony, korzystało z niej 3.540 użytkowników. Na fanpage'u Wydarzenia opublikowano 40 postów zawierających 20 zdjęć i 14 trailerów. Posty o Przeglądzie dotarły do 27.125 odbiorców, czyli średnio do 900 odbiorców dziennie. Fanpage O! GÓRY osiągnął 1.277 polubień i zyskał w ciągu trwania Przeglądu 217 nowych.

PATRONAT MEDIALNY nad Przeglądem objęli:

 • Kurier Szczeciński
 • TVP Oddział Szczecin
 • Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.
 • Przedsiębiorca Zachodniopomorski
 • Taternik Pismo Górskie
 • Echo Szczecina
 • Świat Biznesu
 • wspinanie.pl
 • wszczecinie.pl
 • portalgorski.pl

To niezwykłe w skali naszego miasta wydarzenie przyciągnęło wiele osób czynnie uprawiających wspinaczkę górską, trekkingi w najwyższych i najpiękniejszych górach świata, miłośników turystyki górskiej, krajobrazu, ochrony przyrody i ekologii. Imprezę adresowaliśmy do: dzieci i młodzież szkolnej, dorosłych i osób starszych.

Wydarzenia 7. Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY odwiedziło ponad 1000 osób (uczestnicy czynni). Odbiorcami pośrednimi byli czytelnicy prasy regionalnej, słuchacze radia i odwiedzający strony internetowe zawierające informacje na temat wydarzenia (szacuje się, że będzie to blisko 10.000 osób). Uczestnicy Przeglądu oglądnęli liczne projekcje filmowe, wzięli udział w spotkaniach z podróżnikami – Gośćmi Specjalnymi, dyskusjach, warsztatach i konkursie filmów amatorskich, wystawie, skorzystali z oferty kawiarenki, odwiedzili stoiska wystawienniczo-informacyjne, wzięli udział w mini koncertach.

Udział w Przeglądzie wzięli:

Leszek Cichy – polski alpinista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Czołowy polski himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą, człowiek epoki w której gdy świat obiegała wieść o kolejnym zimowym wejściu na ośmiotysięcznik, to oznaczało jedno – to byli Polacy, lodowi wojownicy. 1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m), 1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m) (ówczesny polski rekord wysokości), z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą, 1976 – dojście do wysokości 8230 m na nowej drodze na K2 (8611 m), Cichy atakował ten szczyt także w 1982, 1978 – uczestnictwo w wyprawie na Makalu (8470 m), 17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m) wspólnie z Krzysztofem Wielickim – światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym, 1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzongę Zachodnią, 8505 m), 1987 – Aconcagua (6960 m), nową drogą – południową ścianą (wraz z Ryszardem Kołakowskim), 1989 – Denali (McKinley), pierwsze polskie wejście środkiem południowej ściany Filarem Cassina, 1998 – Mount Vinson, drugie polskie wejście, jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi: z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc. Jest współautorem książki Rozmowy o Evereście i artykułów w prasie górskiej. Od 1970 należał do Akademickiego Koła Alpinistyczneg przy Politechnice Warszawskie, następnie do Koła Wysokogórskiego Warszawa. Od 1977 był członkiem Komisji Sportowej PZA, a w latach 1995-1999 prezesem PZA. W 2004 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich (kurs grotołazów) i w Karkonoszach. Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W roku tym został laureatem nagrody „Kolos” za zimową wyprawę na Everest. Jest redaktorem biuletynu „Góry i Alpinizm” (GiA). Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Lhotse (8516 m n.p.m.) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem, Manaslu (8156 m n.p.m.) – 1984 z Krzysztofem Wielickim, Cho Oyu (8201 m n.p.m.) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem, Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem. Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później”.

Bartosz Wnęk – alpinista, filmowiec. Przygodę ze wspinaniem rozpoczął kursem skałkowym w 2010 roku. Interesuje się każdym rodzajem wspinania od boulderingu przez wspinanie tradowe i zimowe po wejścia na wysokie wierzchołki. Wspiął się min. na Mont Blanc i Grossglockner granią Studll. Należy do Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego i był członkiem jego zarządu w latach 2011 -2015. Przez kilka lat pracował w szczecińskim sklepie górskim Cetus oraz jako alpinista wysokościowy. Obecnie założyciel i właściciel firmy Showtime Studio gdzie realizuje swoją drugą pasję którą jest filmowanie. Montował zwiastuny wypraw Marcina Tomaszewskiego na Polar Sun Spire i Trango Tower. W 2016 roku brał udział w ekspedycji Cazadero zarówno jako alpinista, gdzie był odpowiedzialny za dobór sprzętu wyprawowego, zaplecze logistyczne i wsparcie górskie. Oraz jako filmowiec, dokumentując całą wyprawę z której powstał film „Cazadero”. W lutym 2018 ponowne wyrusza w Andy z Marcelem Korkusiem by pomóc w poprawieniu rekordu Guinnessa z jeziora Cazadero.

Wojciech Kozakiewicz – twórca filmowy specjalizujący się w tematyce outdoorowej. Współpracował ze światową czołówką sportowców uprawiających wspinaczkę i highlining. Reżyser i operator kamery programów o sportach outdoorowych dla Canal+ i Discovery Channel. Jego dwa ostatnie filmu zdobywały Nagrodę Publiczności, za Najlepszy Film Wspinaczkowy i Najlepszy Polski Film podczas największych polskich festiwali filmu górskiego w Lądku-Zdroju i Krakowie. Mieszkaniec Krakowa, od 2004 roku aktywny i zaangażowany wspinacz sportowy.

Danuta Piotrowska – Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Członek ZPAF od roku 1996 r. Członek ZPFP od 2002. Wdowa po słynnym polskim himaliście – Tadeuszu Piotrowskim – Patronie Honorowym Przeglądu O! GÓRY. Autorka i redaktorka książek o polskich himalaistach i alpinistach.

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.