VI edycja rok 2017

6. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY za nami. W programie Przeglądu, pod Patronatem Honorowym Pana Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Pana Piotra Krzystka – Prezydenta Miasta Szczecin, odbyły się:

 • projekcje 22 filmów o tematyce górskiej, w 8 blokach filmowych, w których udział wzięło ponad 800 osób,
 • spotkania z Gośćmi Specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór: Moniką Witkowską, Piotrem Pustelnikiem, Aleksandrem Lwowem, Bogusławem Magrelem, Waldemarem Kowalewskim,
 • wystawa malarstwa „Wybrałem Góry” autorstwa Ryszarda Kowalewskiego w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie,
 • wystawa fotografii Katarzyny Nizinkiewicz,
 • wystawa fotografii Katarzyny Nizinkiewicz, promocja książki „Lhotse 1974. In memoriam Tadeusz Piotrowski” oraz spotkanie z Danutą Piotrowską – autorką książki,
 • panel dyskusyjny – „Czy K2 jest do zdobycia w zimie?” z udziałem wszystkich Gości Specjalnych,
 • konkurs filmów amatorskich, w którym zaprezentowano 11 filmów o tematyce górskiej,
 • muzyczna uczta w wykonaniu skrzypaczki Sary Dragan i pianisty Wiktora Szymajdy oraz wokal i piano Aleksandry Mazur.

Przeglądowi O! GÓRY towarzyszyły, jak zawsze, specjalistyczna księgarnia podróżnicza i górska GÓROTEKA, stoiska wystawiennicze o tematyce górskiej, głosowanie publiczności na najciekawszy film każdego dnia Przeglądu, kawiarenka dla uczestników prowadzona przez Bike Cafe.

PATRONAT MEDIALNY nad Przeglądem objęli:

 • Kurier Szczeciński
 • TVP Oddział Szczecin
 • Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.
 • Przedsiębiorca Zachodniopomorski
 • Taternik Pismo Górskie
 • Echo Szczecina
 • Świat Biznesu
 • wspinanie.pl
 • wszczecinie.pl
 • portalgorski.pl

Wydarzenia 6. Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY odwiedziło przynajmniej 800 osób (uczestnicy czynni). Odbiorcami pośrednimi byli czytelnicy prasy regionalnej, słuchacze radia i odwiedzający strony internetowe zawierające informacje na temat wydarzenia (szacuje się, że będzie to blisko 10.000 osób). Uczestnicy Przeglądu oglądnęli liczne projekcje filmowe, wzięli udział w spotkaniach z podróżnikami – Gośćmi Specjalnymi, dyskusjach, warsztatach i konkursie filmów amatorskich, wystawie, skorzystali z oferty kawiarenki, odwiedzili stoiska wystawienniczo-informacyjne, wzięli udział w mini koncertach.

Stronę www Przeglądu odwiedziło 12 tys. internautów, na fanpage wydarzenia opublikowano 46 postów zawierających 96 zdjęć i 7 krótkich filmów. W 40 dni – od 8 stycznia do 17 lutego 2017 posty o Przeglądzie dotarły do 55.199 odbiorców, czyli średnio do 1.380 odbiorców dziennie. Funpage O! GÓRY zyskał 996 polubień, czyli osób które na bieżąco śledziły wydarzenia związane z Przeglądem.

Udział w Przeglądzie wzięli:

Piotr Pustelnik – zdobywca wszystkich 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. Twórca projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna). W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został Prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich (kurs grotołazów) i w Karkonoszach. Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W roku tym został laureatem nagrody "KOLOS" za zimową wyprawę na Everest. Jest redaktorem biuletynu Góry i Alpinizm" (GiA). Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Lhotse (8516 m n.p.m.) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem, Manaslu (8156 m) – 1984 z Krzysztofem Wielickim, Cho Oyu (8201 m) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem, Gaszerbrum II (8035 m) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem. Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później”.

Monika Witkowska – nałogowa podróżniczka, z zawodu dziennikarka i pilotka wycieczek. Kocha żeglarstwo i wspinaczkę w tzw. górach wysokich. Zdobyła Koronę Ziemi, w tym w 2013 r. – Mt. Everest, dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, pokonała Przejście Północno- Zachodnie (szlak żeglarski z Grenlandii na Alaskę), odwiedziła prawie 180 krajów świata. Autorka książek: „Everest. Góra Gór”, „Góry z duszą”, „Z plecakiem przez świat”. Bogusław Magrel – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Alpejskiego (2000-2016). Doświadczenie górskie: w Himalajach zdobył – Cho Oyu (8201 m n.p.m.), Shisha Pangma Central (8008 m n.p.m.), Island Peak (6189 m n.p.m.), Ama Dablam (6856 m n.p.m.), w Pamirze – Pik Lenina (7134 m n.p.m.), w Tienszanie – Chan Tengri (7010 m n.p.m.), Pik Pobiedy West (6918 m n.p.m.) oraz kilkanaście najwyższych szczytów na innych kontynentach. Wyróżnienie za film „Droga na ośmiotysięcznik” na I Festiwalu Filmów Górskich w Bielsku Białej w 2006 r. Organizator Dni Lajtowych w Zakopanem i Karpaczu.

Wojciech Grzesiok – alpinista, instruktor wspinaczki, podróżnik, ratownik WOPR-u. Współautor pierwszych wejść na przełęcze w Tien-Shan (2004, 2005 r.) i dziewiczy szczyt – Dżakszy (4818 m,8.08.2007 r.). Autor i współautor dróg wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zdobywca Fitz Roya (Droga Franco-Argentina, 25.01.2008 r. z Magdaleną Fiszer i Jackiem Kantyką – KW Gliwice) i dwukrotnie Denali (Drogą West Butress 24.06.2014 z Andrzejem Życzkowskim i Cassin Ridge 1.06.2015 z Andrzejem Życzkowskim i Januszem Gołebiem) . Nominowany do nagród „Kolosy 2007” i „Kolosy 2008” Członek KW Gliwice. Obecnie działa w Zarządzie PZA, w Zarządzie Fundacji im. Kukuczki, w Radzie Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „NaszeSkały”. Publikował w „Górach”, „Globtroterze”, współpracuje z „Taternikiem”. W 2015 roku zespół w składzie Janusz Gołąb, Andrzej Życzkowski i Wojciech Grzesiok ponownie wyruszył na Alaskę…

Waldemar Kowalewski – zdobył dwa ośmiotysięczniki (Mt. Everest w 2014), 30.09.2016 r. stanął na szczycie Manaslu (8156 m n.p.m.), zdobywając wierzchołek bez użycia tlenu. Uczestnik 5 wypraw na ośmiotysięczniki, m.in. do Pakistanu w Góry Karakorum i na Gasherbrum. W 2015 na Mount Evereście, kiedy w Nepalu zatrząsała się ziemia, a schodząca lawina pochłonęła kilkanaście ofiar. Właściciel firmy Soko-DEVELOPER ze Szczecina. Jego ulubionym zajęciem jest sadzenie drzew.