V edycja rok 2016

5. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego to wydarzenie realizowane w partnerstwie instytucji, organizacji, przedsiębiorców i osób prywatnych, pasjonatów i znawców tematu, w którego skład weszły: projekcje ok. 30 filmów o tematyce górskiej, spotkania z Gośćmi Specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór, panel dyskusyjny, warsztaty i konkurs filmów amatorskich, wystawy, stoiska o tematyce górskiej, w tym specjalistyczna księgarnia, koncerty, przedszkole przeglądowe, kawiarenka. Organizator zorganizował aktywizację dzieci i młodzieży zeDomu Kultury w Skolwinie organizując ich przejazd i pobyt na Przeglądzie. Nowością Przeglądu był Konkurs Filmów Amatorskich oraz Warsztaty dla filmowców amatorów.

We wszystkich wydarzeniach 5. Przeglądu Filmów o Górach czynny udział wzięło około 1000 osób. Około 10.000 mieszkańców naszego regionu stało się biernymi uczestnikami wydarzenia poprzez przekazy medialne i stronę www Przeglądu. Dla sprawnej realizacji przedsięwzięcia Organizator nawiązał współpracę z instytucjami wspierającymi przygotowanie wydarzenia. W roku 2016 były to: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie i PrintShop. Wszystkie wymienione powyżej formalne instytucje i nieformalne ugrupowania wystąpiły w roli Partnerów Organizatora przy realizacji zadania.

Przegląd współfinansowany był przez Miasto Szczecin

PATRONAT HONOROWY nad Przeglądem objęli:

 • Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin
 • Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

Patronem Przeglądu jest Tadeusz Piotrowski – szczecinianin, który wspinaczki rozpoczął w Tatrach, na początku lat 60 ubiegłego wieku, w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Na przełomie lat 60. i 70. zyskał opinię wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej odporności, z czasem specjalizującego się we wspinaczce zimowej i wspinaczce w górach najwyższych. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął w lipcu 1986 schodząc z K2 po osiągnięciu wierzchołka nową drogą, wytyczając direttissimę tej góry.

5. Przeglądowi towarzyszyła:

 • wystawa w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie „Tadeusz Piotrowski – In memoriam” oraz promocją książki „In memoriam – Tadeusz Piotrowski.K2.1986” w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie,
 • specjalistyczna księgarnia GÓROTEKA Romana Krukowskiego. W bogatej ofercie księgarni znaleźć można było: literaturę górską i podróżniczą, albumy, kalendarze, archiwalia oraz książki autorstwa wybitnych ludzi gór – Gości Specjalnych Przeglądu,
 • spotkania z Gośćmi Specjalnymi Przeglądu, dyskusje oraz podpisywanie książek i innychwydawnictw, przez Autorów,
 • plebiscyt na najciekawszy film poszczególnego dnia Przeglądu, z atrakcyjnymi nagrodami dla publiczności,
 • dla najmłodszych przygotowano przedszkole przeglądowe – „Struś pędziwiatr”, w którym prócz bogatej oferty zabaw dzieci mogły zapoznać się z elementami bezpiecznegowędrowania w górach,
 • Konkurs Filmów Amatorskich,
 • Warsztaty dla filmowców amatorów,
 • wystawy, stoiska o tematyce górskiej oraz przeglądowa kawiarenka.

PATRONAT MEDIALNY nad Przeglądem objęli:

 • Kurier Szczeciński
 • TVP Oddział Szczecin
 • Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.
 • Przedsiębiorca Zachodniopomorski
 • Taternik Pismo Górskie
 • Echo Szczecina
 • Świat Biznesu
 • wspinanie.pl
 • wszczecinie.pl
 • portalgorski.pl

Udział w Przeglądzie wzięli:

Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich (kurs grotołazów) i w Karkonoszach. Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W roku tym został laureatem nagrody "KOLOS" za zimową wyprawę na Everest. Jest redaktorem biuletynu "Góry i Alpinizm" (GiA). Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Lhotse (8516 m n.p.m.) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem, Manaslu (8156 m) – 1984 z Krzysztofem Wielickim, Cho Oyu (8201 m) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem, Gaszerbrum II (8035 m) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem. Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym "Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później".

Marcin „Yeti” Tomaszewski – wspina się od ponad 20 lat i jest czołowym polskim wspinaczem wielkościanowym. Jest członkiem kadry narodowej Polski w alpinizmie wysokogórskim oraz autorem projektu „4 żywioły” związanego z celem wytyczenia nowych dróg w górach Patagonii, Wenezueli, na Alasce i na Ziemi Baffina. W 2015 roku wraz z Markiem Raganowiczem wytyczyli nową drogę na ścianie Trollveggen w Norwegii. Ostatnio wraz Januszem Gołąbem i z Michałem Królem walczyli z dziewiczym filarem Annapurny IV, niestety ze względu na zbyt duże niebezpieczeństwo akcja górska została przerwana. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, a także prowadzenie audycji radiowych. Od 1997 roku cyklicznie Marcin organizuje Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe „Fight Club”, których jest pomysłodawcą. Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej. Otworzył własną szkołę wspinania w Szczecinie. W 2014 zdobył główną nagrodę "KOLOS" w kategorii Alpinizm za wytyczenie nowej drogi na Great Trango Tower w 2013 roku.

Anna Lichota – na co dzień pracuje jako coach wyższych szczebli zarządzania oraz mówca inspiracyjny, a w wolnych chwilach… zdobyła najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, czyli Koronę Ziemi! oraz Lothse (8516m), Manaslu (8163), Damavand w Iranie; ukończyła także Maraton Piasków – 6 maratonów w 5 dni przez Saharę; Napisała książkę: No i na co ci te góry? O tym jak Korona Ziemi dała mi lekcje życia. Także wybudowała dwie szkoły w Nepalu. „Wielu ludzi, których spotykam na szlakach górskich postrzega wspinaczkę jako sposób na oderwanie się od problemów codziennego życia. Wyprawy są dla nich ucieczką. Dla mnie natomiast, obcowanie z naturą i powrót do korzeni, to sposób na życie. Zabieram góry i doświadczenia ze sobą do domu. Każda wyprawa to czas długiej medytacji i okazja do refleksji nad własnymi działaniami i postawami.Życie z dala od gór, w cywilizacji, jest dla mnie ucieczką od mojej górskiej rzeczywistości”.

Wojciech Grzesiok – alpinista, instruktor wspinaczki, podróżnik, ratownik WOPR-u. Współautor pierwszych wejść na przełęcze w Tien-Shan (2004, 2005 r.) i dziewiczy szczyt – Dżakszy (4818 m,8.08.2007 r.). Autor i współautor dróg wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zdobywca Fitz Roya (Droga Franco-Argentina, 25.01.2008 r. z Magdaleną Fiszer i Jackiem Kantyką – KW Gliwice) i dwukrotnie Denali (Drogą West Butress 24.06.2014 z Andrzejem Życzkowskim i Cassin Ridge 1.06.2015 z Andrzejem Życzkowskim i Januszem Gołebiem) . Nominowany do nagród „Kolosy 2007” i „Kolosy 2008” Członek KW Gliwice. Obecnie działa w Zarządzie PZA, w Zarządzie Fundacji im. Kukuczki, w Radzie Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „NaszeSkały”. Publikował w „Górach”, „Globtroterze”, współpracuje z „Taternikiem”. W 2015 roku zespół w składzie Janusz Gołąb, Andrzej Życzkowski i Wojciech Grzesiok ponownie wyruszył na Alaskę…

Na zakończenie sobotniego dnia Przeglądu (6.02.2016) o godz. 21:00 odbył się koncert szczecińskiego zespołu "After Blues". Szczeciński "After Blues" obchodził w ubiegłym roku 35-lecie działalności artystycznej. Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek – wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce.