III edycja rok 2014

Trzecia edycja Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY, jedynego na Pomorzu Zachodnim, o tak bogatym repertuarze. Dzięki współpracy z organizatorem renomowanego Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, wybór filmów zrealizowanych przez polskich i zagranicznych autorów był wyjątkowo ciekawy i urozmaicony. Podczas Przeglądu można było zobaczyć 33 filmy o tematyce górskiej, spotkać się z gośćmi specjalnymi, wielkimi himalaistami i podróżnikami.

Trzecia edycja Przeglądu Filmów o Górach to wydarzenie realizowane w partnerstwie instytucji, organizacji, przedsiębiorców i osób prywatnych, pasjonatów i znawców tematu. Przeglądowi towarzyszyły spotkania, wystawa retrospektywna członków Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne Dziadki”, warsztaty, dyskusje, konkursy z nagrodami dla uczestników, stoiska z wydawnictwami górskimi i sprzętem turystycznym. W holu głównym usytuowana była specjalna kawiarenka dla widzów Przeglądu. Dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w warsztatach tematycznych i zabawach w Przeglądowym przedszkolu.

PATRONAT HONOROWY nad Przeglądem objęli:

 • Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin
 • Wojciech Drożdż – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

PARTNERAMI Przeglądu byli:

 • Muzeum Narodowe w Szczecinie
 • Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 • Printshop – cyfrowe centrum druku Szczecin

PATRONAT MEDIALNY nad Przeglądem objęli:

 • Kurier Szczeciński
 • TVP Oddział Szczecin
 • Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.
 • Przedsiębiorca Zachodniopomorski
 • Echo Szczecina
 • Świat Biznesu
 • wspinanie.pl
 • wszczecinie.pl

Udział w Przeglądzie wzięli:

Aleksander Lwow – uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników.

Krzysztof Wielicki – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł’ solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

Dariusz Załuski – polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym siedmiu zimowych. W 1997 wspólnie z Jerzym Natkańskim zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m). W 2000 wspólnie z Ryszardem Pawłowskim i Eugeniuszem Chomczykiem wszedł na Czo Oju (8201 m), rok później wspólnie z Anną Czerwińską zdobył Lhotse (8516 m). W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Mount Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy, w tym trzech Polaków i trzech Szerpów. W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m. in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m). Jego materiały filmowe były wielokrotnie wykorzystywane w telewizyjnych filmach dokumentalnych.

Artur Małek – polski taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Jest absolwentem fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak (8047 m n.p.m.) – 5 marca 2013. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki na Kazalnicy Mięguszowej: „Uskok Laborantów” VIII-, Kocioł Kazalnicy, „Długosz-Popko” VI+, Kocioł Kazalnicy (partner: Artur Szachniewicz), „Cień Wielkiej Góry” VI-, Kocioł Kazalnicy (parter: Artur Szachniewicz), „Parada jedynek” VI+, Kocioł Kazalnicy (partnerzy: Artur Szachniewicz i Mateusz Grobel), „Orzeł z Epiru” VI/VI+, Kocioł Kazalnicy (partner: Mariusz Lange). Jego doświadczenia z wysokością to wejścia na Alpa Mayo 5947 m i Island Peak 6180 m. Przejścia – drytooling: „Między 5-Nizzą a Soplem” M10-, Jaskinia Lodowa (Góry Choczańskie), „Moherowy Ninja” D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Gemini” D9, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Gotica” D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Przez Żabę na wprost” D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Demone Libe” D8+, Jaskinia Jasna (Strzegowa). Otrzymał nagrodę specjalną za najbardziej widoczny rozwój w klasycznej wspinaczce zimowej, w historii zawodów Memoriału Bartka Olszańskiego w roku 2011. Pasjonat dobrej muzyki ,biegania wszystkiego co wprawia w ruch.

Po zakończeniu projekcji i spotkań odbywały się imprezy integracyjne z udziałem zespołów instrumentalno-wokalnych:

 • 14 lutego 2014 – godz. 16.00 koncert inauguracyjny szczecińskiej GRUPY POGRANI, który odbył się w Sali inauguracyjnej Przeglądu, w Muzeum Narodowym w Szczecinie
 • 14 lutego 2014 – godz. 21.00 koncert Tadka Wasilewskiego – muzyka latynoamerykańska, który odbył się w Restauracji Chrobry w Szczecinie
 • 15 lutego 2014 – godz. 21.30 koncert szczecińskiej GRUPY POGRANI, który odbył się w Restauracji Chrobry w Szczecinie