II edycja rok 2013

Druga edycja Przeglądu Filmów O! GÓRY to jedyne na Pomorzu Zachodnim spotkanie o tak bogatym repertuarze. Wybór filmów, prezentowanych podczas Przeglądu a zrealizowanych przez polskich i zagranicznych autorów był wyjątkowo ciekawy i urozmaicony. Podczas Przeglądu było można zobaczyć 29 filmów o tematyce górskiej, ujętych w 9 blokach programowych, spotkać się z gośćmi specjalnymi, wielkimi himalaistami i podróżnikami, obejrzeć wystawy towarzyszące, wziąć udział w dyskusjach i koncertach towarzyszących. Druga edycja Przeglądu Filmów o Górach była wydarzeniem realizowanym w partnerstwie instytucji, organizacji, przedsiębiorców i osób prywatnych, pasjonatów i znawców tematu.

PATRONAT HONOROWY nad Przeglądem objęli:

 • Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin
 • Wojciech Drożdż – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

PATRONAT MEDIALNY nad Przeglądem objęli:

 • Kurier Szczeciński
 • TVP Oddział Szczecin
 • Radio Szczecin
 • Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.
 • Przedsiębiorca Zachodniopomorski
 • Echo Szczecina
 • Świat Biznesu
 • wSzczecinie.pl

Udział w Przeglądzie wzięli:

Aleksander Lwow – uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników.

Anna Czerwińska – od 30 lat wspina się w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Pierwsza Polka która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Zdobywczyni sześciu spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Najstarsza kobieta której udało się stanąć na szczycie Mt. Everestu. Autorka, między innymi, czterotomowych wspomnień pt. „GórFanka”.

Marin Tomaszewski „Yeti” – alpinista, podróżnik, autor wielu nowych dróg na Grenlandii, Ziemi Baffina, Alasce oraz Karakorum. Pomysłodawca projektu 4 żywioły związanego z wytyczaniem nowych, trudnych technicznie dróg na całym świecie. Fascynacją są dla Niego są trudne, niekiedy ponadkilometrowe urwiska skalne, które pokonuje zarówno techniką wspinaczki w lodzie jak i w skale. Członek Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.

Festiwalowi towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne:

1) Wspomnienie o Tadeuszu Piotrowskim – Szczecinianina, który wspinaczki rozpoczął w Tatrach, na początku lat 60 ubiegłego wieku, w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Na przełomie lat 60 i 70 zyskał opinię wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej odporności, z czasem specjalizującego się we wspinaczce zimowej i wspinaczce w górach najwyższych. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął w lipcu 1986 schodząc z K2.

2) Wystawa retrospektywna, członków Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne Dziadki”.

Każdego dnia, po zakończeniu projekcji i spotkań odbywały się imprezy integracyjne z udziałem zespołów instrumentalno-wokalnych:

 • 15 lutego 2013 – zespół Sylwestra Ostrowskiego,
 • 16 lutego 2013 – francuski zespół etno-folkowy pod kierownictwem Alexa Renarta,
 • 17 lutego 2013 – szczecińska grupa POGRANI pod kierownictwem Romana Soroki.

Przeglądowi towarzyszyły prezentacje i stoiska z wydawnictwami górskimi i sprzętem turystycznym oraz warsztaty z bezpiecznego poruszania się w górach i pierwszej pomocy dla najmłodszych. W holu głównym usytuowana była specjalna kawiarenka dla widzów Przeglądu.

Druga edycja Przeglądu Filmów O! GÓRY to jedyne na Pomorzu Zachodnim spotkanie o tak bogatym repertuarze. Wybór filmów, prezentowanych podczas Przeglądu a zrealizowanych przez polskich i zagranicznych autorów był wyjątkowo ciekawy i urozmaicony. Uczestnicy Przeglądu oglądnęli 29 projekcji filmowych, wzięli udział w 3 spotkaniach z podróżnikami, 4 dyskusjach, 3 warsztatach, 2 wystawach, odwiedzili 4 stoiska wystawienniczo-informacyjne, wzięli udział w 3 koncertach. Wydarzenia II Przeglądu Filmowego O! GÓRY odwiedził blisko 1000 osób (uczestnicy czynni). Odbiorcami pośrednimi byli czytelnicy prasy regionalnej, słuchacze radia i odwiedzający strony internetowe zawierające informacje na temat wydarzenia (blisko 3000 osób).